Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Μωρομάντηλα
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Μωρομάντηλα

Μωρομάντηλα 12/03/2011 16:06 #113

Γεια σας, είμαι νέα εδώ στο φόρουμ και ήθελα να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί πολύ με τη μπέμπα μου, είναι 4,5 μηνών και τη σκουπίζω με μωρομάντηλα μόνο όταν είμαστε έξω ή τη νύχτα για να μη την ξυπ΄νήσω πολύ. Τις άλλες φορές με νερό και σαπούνι. Συγκαίγεται πολύ η καημένη, αλλά έχω ανησυχήσει πολύ γιατί άκουσα ότι ειδικά στα κορίτσια τα μωρομάντηλα μπορεί να κάνουν ουρολοίμωξη... Τι γνώμη έχετε; Είχε καμία τέτοιο πρόβλημα με το μωρό της; Ευχαριστώ πολύ

Απ: Μωρομάντηλα 12/03/2011 21:11 #115

  • joanna
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Καλησπέρα κι εγώ σχετικά νέα είμαι στο site! Για τα μωρομάντηλα που λες, κι εγώ είχα μια έννοια με τον μικρό. Γιαυτό προσπαθώ να τα χρησιμοποιώ σπάνια, όποτε δεν υπάρχει άλλος τρόπος δηλαδή. Δεν ξέρω αν για τα κορίτσια είναι πιο επικίνδυνο αυτό που λες για την ουρολοίμωξη..... Θέλει σίγουρα γενικά προσοχή με τα κορίτσια, για να τα σκουπίζεις από μπροστά προς τα πίσω.
Όσο για τα μωρομάντηλα, χρησιμοποιώ όσα δεν έχουν οινόπνευμα και γενικά αυτά που λένε για νεογέννητο και ευαίσθητο δέρμα κτλ κτλ, με την ελπίδα ότι είναι τα πιο απαλά που υπάρχουν. Και φυσικά, μπόλικη μπόλικη κρέμα!!!

Απ: Μωρομάντηλα 14/03/2011 13:05 #129

  • rania
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γεια σας! Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός, δηλαδή περίπου 5-6 χρόνια που είχα την κόρη μου μωρό, θυμάμαι ότι την ημέρα επειδη ήμαστάν πιο πολύ έξω κτλ χρησιμοποιούσα κυρίως μωρομάντηλα, απλώς την έπλενα καλά με σαπούνι κάθε βράδι.... Και δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα... Νομίζω ότι πιο πολύ είναι επικίνδυνο αν έχει πάθει ουρολοίμωξη το μωρό ήδη, από κάτι άλλο.. και το μωρομάντηλο δε βοηθάει.. Ο παιδίατρός σου τι λέει;

Απ: Μωρομάντηλα 14/03/2011 21:09 #131

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Η εμπειρία μου με κορίτσι είναι μόλις 8 μηνες...και είχα και εγώ τρελό άγχος παρότι ήταν το τρίτο μου παιδί! μέχρι πιο πριν είχα τα αγόρια μου...που δεν έχουν τέτοιο θέμα ιδιαίτερα...Πάντως και στα 3 χρησιμοποίησα- χρησιμοποιώ μωρομάντηλα...τα πιο απαλά...και μπόλικη κρέμα... αερισμός...επίσης βοηθάει...στο σύγκαμα...πλύσιμο...το βράδυ...στο μπανάκι τους, εκτός αν έχει πασαλειφτεί πολύ με τα κακάκια...δεν μου έχουν συγκαεί ποτέ...και δεν έχω προς το παρόν θέμα με ουρολοίμωξη στην μπέμπα... Ουρολοίμωξη πάντως δημιουργείται στο παιδί και από τα όργανά του..κάτι με τη στενότητα του νεφρού, ή την απόσταση της ουροδόχου κύστης....δεν θυμάμαι τί είχα ακριβώς διαβάσει....δεν έχει να κάνει με την καθαριότητα δηλαδή πάντα....συχνά είναι οργανικό ειδικά αν επαναλαμβάνεται θα πρέπει να το κοιτάξει κανείς.... Πάντως ισχύει ο χρυσός κανόνας...από μπροστά προς τα πίσω και αλλάζεις μωρομάντηλο...Α! Εμένα η παιδίατρος μου είπε ότι πρώτα μωρομάντηλο και μετά αν θέλεις πλύσιμο...για να καθαρίσει καλά η περιοχή εσωτερικά και από τις κρέμες....αυτά...

Απ: Μωρομάντηλα 16/03/2011 13:33 #146

Συμφωνω κι εγω οτι η ουρολοιμωξη δημιουργειται απο αλλους παραγοντες και οχι τοσο απο τα μωρομαντηλα. Και στις δυο μους κορες χρησιμοποιησα μωρομαντηλα και δεν επαθαν τιποτα. Τις επλενα (το μωρο ακομη και τωρα) μετα απο κακακια και μετα τα πρωινα τσισα - αλλιως μωρομαντηλα. Ο παιδιατρος μου μού ειπε να τις πλενω με αφθονο νερο και οχι πολυ σαπουνι. Τα μωρομαντηλα ακομη μη τα βαζεις μεσα στα χειλη, αλλα επιφανειακα.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.14 δευτερόλεπτα