Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο;
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο;

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 10/06/2011 18:30 #769

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γειά σου Μαι Ματάι. Να χαίρεσαι και τα 4 παιδάκια σου! Μπράβο σου! Καλή δύναμη σε όλα!Εχω ακούσει για το μοντεσσοριανό σχολείο/σχολή (?) και αυτό που έχω ακούσει είναι οτι τα παιδιά μαθαινουν να αυτοεξυπηρετούνται από πολύ νωρίς. Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου σχετικα με το καλύτερο για το μικρότερο. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μεγαλώνοντας τα αφήνεις στο έλεος του θεού.....(αν υπάρχει δηλαδή...) Επίσης τα χρονικά όρια είναι τόσο σχετικά για τα παιδιά, πάντα κατά την άποψή μου. Πάντως και εμένα η άποψη μου είναι πώς ένα καλό ξεκίνημα σε παιδικό σταθμό και ένα καλό δημοτικό σχολείο (και νηπιαγωγείο) είναι πολύ σημαντικά για να γίνει μία σωστή αρχή. Κάθε παιδί ειναι μοναδικό, όμως, και έχει και το δικό του ρυθμό. Επίσης ένα σχολείο ή ένας δάσκαλος μπορεί να ταιριαζει σε ένα παιδί και σε ένα άλλο όχι. Και τα παιδιά δεν είναι και τόσο εύπλαστα. Εχουν και εκείνα χαρακτήρα (και ΑΠΟΨΗ) Οι γονείς ναι παίζουν σημαντικό ρόλο. Είναι πολύ βασικό να μπορείς να διαβάζεις τα μηνύματα που σου στέλνει το παιδί σου και να σέβεσαι το ρυθμό του. Ο μεγάλος μου σχεδόν 5 (και δεν το πιστεύω) έχει ξεκινήσει να διαβάζει, ενώ ψαλίδι έπιασε στα χέρια του και ένιωθα ασφάλεια στα 2. Ο μικρός μου (2,8 τώρα) του έδωσα ψαλίδι στο χέρι και το έχωσε στο στόμα και σηκώθηκε να τρέξει νομίζοντας ότι είναι αστείο. Επιλέξαμε την ελληνογερμανική για νήπιαγωγείο και δημοτικό, ενώ ο παιδικός σταθμός ήταν δημοτικός αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένη!!!!! Ξέρω ότι είναι το ιδανικό σχολείο για τον Τίμο (ελπίζω να μην πέφτω έξω) αλλά δεν ξέρω ακόμη αν θα είναι για τον Φοίβο. Με ενδιέφερε να δίνουν ερεθίσματα στο παιδί, να διδάσκουν μέσα από το παιχνίδι, να αφήνουν ελεύθερο χρόνο στο παιδί να καλλιεργήσει τη φαντασία του και να θέσουν όρια....

Το θέμα του σχολείου με έχει προβληματίσει πάρα πολύ. Και συνεχίζει να με προβληματίζει... Ευτυχώς που σαν γονείς είμαστε δίπλα τους στα πρώτα βήματά τους.

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 23/06/2011 14:42 #782

Γεια σας και χαρά σας!

Να κάνω μια διευκρίνηση σε αρχικό σχόλιο...νομίζω η κοπέλα ρώτησε για νηπιαγωγείο... για το νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική η εγγραφή... δηλαδή δεν μπαίνει στη λίστα αναμονής και δεν υπάρχει περίπτωση σε δημόσιο σχολείο να μην πάρουν κάποιο παιδί ... για τον παιδικό σταθμό ισχύει αυτό...

Ως προς το θέμα τώρα θεωρώ ότι κατ'αρχήν είναι θέμα δασκάλας... έπειτα ρόλο στην απόφαση παίζουν τα κριτήρια μας... σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι με όλα τα στραβά του το δημόσιο σχολείο παρέχει εξίσου καλές υπηρεσίες... ιδίως στο νηπιαγωγείο η δουλειά είναι καλύτερη τις περισσότερες φορές απ'ότι στους παιδικούς, γιατι το διδακτικό προσωπικό είναι καλύτερα εκπαιδευμένο.Στα ιδιωτικά ξέρω ότι σε αντιμετωπίζουν συνήθως σαν πελάτη, χωρίς αυτό να σημαίνει καλύτερες υπηρεσίες... γνωρίζω κι εγώ από φίλες νηπιαγωγούς ή δασκάλες ότι τα πράγματα δεν είναι καλύτερα . το μόνο επιπλέον που προσφέρουν είναι οι έξτρα δραστηριότητες, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν αξίζει να πληρώνει κανείς τόσα λεφτά... κάποια πράγματα είναι υπερτιμημένα... και επιπλέον είμαι κατά της υπερφόρτωσης των παιδιών με τόσα σ' αυτήν την ηλικία, ακόμη κι αν αυτό γίνεται με παιγνιώδη τρόπο...

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 23/06/2011 15:03 #783

καλά εεε τώρα είδα την ημερομηνία ανάρτησης της ερώτησης... εντελώς καθυστερημένη απάντηση... χαχαχαχαχαχαχα

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 25/06/2011 04:45 #786

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Mairy Popins και τί πειράζει? Είναι ένα θέμα που με έχει απασχολήσει τόσο πολύ! και περίμενα να γράψεις!!!!!Δηλαδή ακομη και τώρα που έχω δώσει την προκαταβολή στην ελληνογερμανική, αναρωτιέμαι ακόμη αν είναι το σωστό σχολείο (το ιδιωτικό....)Δεν ξέρω...ψαχνόμουν πολύ, τα ζύγισα όλα, φοβήθηκα να τον αφήσω στην τύχη του δημοσίου, παρότι πιστεύω και εγώ ότι υπάρχουν πολλοί καλοί εκπαιδευτικοί και στο δημόσιο σχολείο. Απλά, να δεν μου αρέσει και τόσο ο παράγοντας τύχη...από την άλλη τόσα λεφτά.....? δεν ξέρω. Πάντως έχω επιλέξει μόνο το βασικό πρόγραμμα δηλαδή μέχρι τη 13....γιατί είμαι και εγώ υπέρ του ελεύθερου χρόνου και του ελεύθερου παιχνιδιού. Δεν μου αρέσουν τα ζορίσματα. Βέβαια η γλώσσα, το ότι μαθαίνουν γερμανικά από το νήπιο είναι μίας μορφής ζόρισμα...αλλά να πιστεύω ότι ίσως δεν είναι τόσο κακό για τον Τίμο...επειδή ξέρω ότι τρελαίνεται να μαθαίνει ....ζητάει συνεχώς καινούρια ερεθίσματα....Τώρα για τον Φοίβο αργότερα δεν ξέρω....δεν είναι ότι δεν θέλει να μάθει (όλα τα παιδιά έχουν έμφυτη την περιέργεια) αλλά δεν νομίζω ότι είναι και του πολυ ζορίσματος. Ελπίζω μόνο ότι δεν θα μου τα χαιδέψουν. Θέλω να είναι αντικειμενικοί και αυστηροί όπως έιμαι εγώ στο σπίτι. Δεν ξέρω ειλικρινά...ακόμη και τώρα...άσε που με τις εποχές που έρχονται.....δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουμε και για τα 3....οπότε θα σταματήσουν όλα.....αν μπορέσουν δηλαδή να ξεκινήσουν όλα....είναι όλα τόσο αβέβαια....

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 25/06/2011 08:43 #790

Χαίρεται ΤΦΑ!

Υπό συνθήκες το έχω σκεφτεί κι εγώ...Δηλαδή φέτος που είχαμε μια απαράδεκτη δασκάλα... και το περιβάλλον έτσι κι αλλιώς δεν ήταν το καλύτερο (απλά με την περσινή δασκάλα, που ήταν φοβερή, εξομαλυνόταν η κατάσταση), πραγματικά έχω σκεφτεί ότι τον δεύτερο δεν το στέλνω εκεί...

ως προς την ύλη τώρα που πρέπει να "διδαχθεί"στα παιδιά, είναι καθορισμένη από το υπουργείο, οπότε ο τρόπος μόνο διαφέρει...

εγώ γενικώς είμαι υπέρ του δημόσιου σχολείου και θεωρώ ότι πρέπει με κάθε τρόπο να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας... δηλαδή ποιότητα και ενδιαφέρον... ξέρω όμως ότι δυστυχώς στο δημόσιο σχολείο πέφτουν τα λιγότερα λεφτα και πρόσφατα μιλώντας με μια φίλη νηπιαγωγό, μου έλεγε ότι δεν είχαν λεφτά ούτε για χαρτί υγείας... όμως τα αντισταθμίζω και κλίνω προς το δημόσιο... τώρα αν στην πορεία αλλάξω γνωμη τι να πω... Ως προς την ελληνογερμανική λόγω ειδικότητας (καθηγήτρια γερμανικών) ξέρω ότι είναι καλό σχολείο... όμως ως προς την γλώσσα μπορώ να σε βεβαιώσω ότι μαθαίνουν κυρίως τα παιδιά που θα έχουν πραγματικό ενδιαφέρον... και αυτό προκύπτει συνήθως απο το γεγονός ότι ο ένας από τους δύο γονιούς έχει κάποια σχέση με την γερμανία... ή τεσπά υπάρχει κάποιος σύνδεσμος με τον τόπο...θα μου πεις τόσα παιδιά μαθαίνουν γερμανικά και γλώσσες... η εμπειρία μου έδειξε ότι αν δεν είναι στο παιδί κι αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος, τα παιδιά κουράζονται με την γλώσσα και με το ζόρι φτάνουν σε ένα επίπεδο... αυτά ξαναλέω όχι σε απόλυτο βαθμό, αλλά σαν διαπιστώσεις γενικές...

έπειτα όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, τα λεφτά είναι πολλά και ακόμη κι αν για κάποιες δραστηριότητες εκτός πληρώνεις πολλά, δεν πιστεύω ότι φτάνουν ποτέ σε αυτό το ποσό... άλλωστε σε πολλούς δήμους, όπως ο δικός μας, προσφέρεται η δυνατότητα για πολλές δραστηριότητες δωρεάν ή με μικρό αντίτιμο... και μάλιστα σε πολύ καλό επίπεδο.... τέτοιου είδους παροχές θα πρέπει να τις υποστηρίζουμε και να μην θεωρούμε ότι επειδή είναι δωρεάν ή ποιότητα είναι σίγουρα και χαμηλή... (δεν απευθύνομαι σε σένα ή σε κάποιον συγκεκριμένο- για να μην παρεξηγηθώ) σε αυτό δηλαδή αντιδρώ γενικά, γιατί και στο σχολείο το δημόσιο που έχω δουλέψει ως ωρομίσθια και αναπληρώτρια, εξηγώ πάντα, ότι δουλεύω όπως θα δούλευα και σε φροντιστήριο και ότι και όλοι οι συνάδελφοι το κάνουν, γιατί για την ακρίβεια αυτό μας συνέφερε κιόλας,για να έχουμε δουλειά, οπότε δεν χρειάζεται από μικρές ηλικίες να ξεκινούν παράλληλα και την δεύτερη γλώσσα... όμως στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα...δηλαδή υπάρχει η νοοτροπία κι εκ μέρους μας ως γονείς ότι το δωρεάν είναι και χαμηλής ποιότητας...

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 02/07/2011 18:53 #792

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Mairy Popins θα συμφωνήσω πάλι με πολλά μαζί σου.
Η αλήθεια είναι ότι η φετινή απαράδεκτη δασκάλα (η κύρια, γιατί υπάρχει και άλλη μία καταπληκτική) με έκανε να κλίνω περισσότερο προς το ιδιωτικό. Αλλαξα άπειρες φορές απόφαση. Δεν μπορούσα για την ακρίβεια να αποφασίσω, και ακόμη και τώρα (αν και πέρασαν οι ημερομηνίες των εγγραφων, ξαναέχει το Σεπτέμβρη?) σκεφτόμουν να τον παώ στο δημόσιο, και ας έχω δώσει προκαταβολή.
Σχετικά με τους γονείς..και το τί πιστεύουμε...είμαστε τραγικοί....δεν θα μπορέσουμε ποτέ να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία του φροντιστηρίου. Απλά πιστεύω ότι ξεκινάει από τον ανταγωνισμό περισσότερο. Το δικό μου παιδί να είναι καλύτερο από το δικό σου.Άλλο καλό? Καμία βαθμίδα στο σχολείο δεν εξυπηρετεί αυτό για το το οποίο είναι πραγματικά φτιαγμένη. Το νηπιαγωγείο το χρησιμοποιούν ως προετοιμασία για δημοτικό...ενώ το λύκειο για την εισαγωγή στα πανεπιστήμια. Επίσης, ξέρω γονείς που λένε έχουμε εξετάσεις, έχουμε διάβασμα, αντί να διδάξουν στο παιδί τους πώς να διαβάζει μόνο του. Και ξέρω ότι έχω μικρά παιδιά ακόμη, και δεν έχω μπει σε αυτήν την φάση και επομένως δεν θα έπρεπε να κρίνω, αλλά σίγουρα θα προσπαθήσω να τα μάθω να προσπαθούν.Ετσι μόνο έχει αξία το αποτέλεσμα. Τέλος, παραφορτώνουμε τα παιδιά μας. Συμμαθητές του Τίμου στον παιδικό σταθμό, έκαναν κολυμβητήριο & μπαλέτο & δημιουργικό. Καθόλου χρόνο για τα παιδιά, καθόλου χρόνο με τα παιδιά. Είχα πετύχει τρίχρονη στο δημιουργικό που πήγαινε ο Τίμος για ένα 2ωρο την εβδομάδα, η οποία πήγαινε το πρωί παιδικό και το απόγευμα 4 ωρες δημιουργικό καθημερινά. Για μένα τραγικό.Νομίζουμε ότι όσα περισσότερα πληρώσουμε, ότι όσα περισσότερα κάνουμε για τα παιδιά, τόσο πιο πετυχημένα θα ναι, αλλά δεν νομίζω ότι κοιτάζουμε αν είναι ευτυχισμένα. Στην αρχή της χρονιάς ξεκινήσαμε 2 φορές την εβδομάδα κολύμβηση και 1 θεατρικό. Κολύμβηση τη σταματήσαμε γιατί μου δήλωσε ότι δεν του άρεσε. Το μόνο που ήθελε ηταν το θεατρικό.Εννοώ ότι πρέπει να ακούμε ή να βλέπουμε τα σημάδια που μας δείχνουν. Θέλουν ελεύθερο χρόνο και χρόνο λίγο αλλά ποιοτικό μαζί μας.Μου αρέσει που περνάνε επίσης χρόνο μαζί σαν αδέλφια και δεν τρέχουν από εδώ και από εκεί χώρια. Ναι, το δωρεάν δεν είναι απαραίτητα κακό. Εχει να κάνει με τον κόσμο στον οποίο απευθύνεται και τις απαιτήσεις του κόσμου. Στην περιοχή μας πάραυτα δεν έχει όχι τίποτα καλό, αλλά τίποτα οργανωμένο δυστυχώς για τις μικρές αυτές ηλικίες. Δυστυχώς. Πολλά πολλά θα ήθελα να γράψω για το θέμα της εκπαίδευσης. Ναι θα συμφωνήσω επίσης ότι έχει να κάνει με τον άνθρωπο. Αν έχει όρεξη ο δάσκαλος να δώσει τότε το παιδί θα πάρει.

Σχετικά με τη γλώσσα...ναι έχει δίκιο...και για αυτό κάνω αμέσως τη διάκριση ανάμεσα στα δύο παιδιάμου, χωριςν αθέλω να ανεβάσω τον έναν ή να ρίξω τον άλλον. Ο καθένας έχει τα καλά του. Ο μεγάλος δείχνει να έχει έφεση στις γλώσσες, ο μικρός όχι και τόσο. Αλλος ένας όγος που με κάνει να είμαι επιφυλακτική με το συγκεκριμένο σχολείο. Θα δείξει....σε ευχαριστώ πάντως!

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 13/07/2011 20:48 #793

Πριν αποφασίσετε να επιλέξετε οποιοσδήποτε σχολείο,ρίξτε 1 ματιά στην ''ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ''...
Σχολείο μη κερδοσκοπικό (άρα και χωρίς ιδιοκτήτες που ψάχνουν να βγάλουν από παντού!),ζεστό,με προσωπικό που δεν βιάζεται να σηκωθεί να φύγει και που το ίδιο πληρώνει,έστω και μειωμένα,για να έχει και τα δικά του παιδιά στο σχολείο,με σίγουρη συνέχεια στο δημοτικό,το γυμνάσιο και το λύκειο(με ιδιαίτερα δωρεάν μαθηματα σε όποιους δυσκολεύονται...)
Νερό στο όνομά τους πίνουν πάμπολλες οικογένειες! (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν γίνονται και ανθρώπινα λάθη,έτσι;)
Δεν χάνετε τίποτα...(www.elp.gr)
Καλή τύχη!

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 21/07/2011 09:49 #795

Μαμάδες γεια σας! Πραγματικά το θέμα της παιδείας είναι ένα βαρέλι χωρίς πάτο!!!! Χαχαχα!!! Και από ό,τι καταλαβαίνω όλες είμαστε με μικρά παιδιά μέχρι νήπιο, πού να πάμε και παραπέρα!!! Που θα βλέπουμε το "εκπαιδευτικό σύστημα" να κάνει τα παιδιά μας τούβλα! Συμφωνώ με μια προηγούμενη μαμά ότι το σημαντικό είναι να γίνεται δουλειά στο σπίτι. Αλλά όταν το παιδί σου περνάει 8 ώρες εκτός σπιτιού, όσο και να προσπαθείς, αυτό το 8ωρο είναι σημαντική επίδραση... τουλάχιστον να μη χαλάει η δουλειά μας, ας είναι κάτι ουδέτερο η επίδραση του σχολείου αν όχι καλό... (πού φτάσαμε!)
Εγώ έπαθα πάλι ένα σοκ φέτος που πήγα να τον γράψω στο νήπιο, αν και δεν είμαστε (έτσι νόμιζα) πολύ πυκνοκατοικημένη περιοχή, μάλλον μέτρια, τα νηπιαγωγεία μας είναι κάτι τρύπες, κάτι ισόγεια σε πολυκατοικίες με ένα πράγμα σαν αυλή 2 επί 3.... Αντιμετωπίζουμε δηλαδή (όχι εμείς, αυτοί που έχουν την παιδεία και τη διοίκηση στα χέρια τους) τα παιδιά στην πιο απαιτητική και τρυφερή ηλικία σαν ποντίκια, ή σα σακιά που κάπου πρέπει να τα στοιβάξουμε για να μη μας ενοχλούνε... Σας λέω, έχω γίνει έξαλλη!!! Πού να πας και τι να διεκδικήσεις;!!
Με όσες συζητήσεις έκανα και με γνωστές και φίλες, όλες καταλήξανε στο ότι το πιο σημαντικό, ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι η δασκάλα. Αν είναι καλή και ορεξάτη, ακόμα και στην τρύπα θα ευχαριστηθούν τα παιδιά, αν δεν είναι, ακόμα και σε καλές εγκαταστάσεις θα βαριούνται και θα πλήτουν. Αλήθεια είναι, έχω δει κι εγώ παιδικούς σταθμούς με καταπληκτικές αυλές και εξωτερικούς χώρους που δεν έχουν ποτέ έξω παιδιά!!! (για να μη χτυπήσουν, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, για να μην κάνουν φασαρία κτλ κτλ) και είναι μόνο για μόστρα για τους γονείς! Δυστυχώς μόνο παθαίνεις πρώτα και μετά μαθαίνεις!! Παρακολουθείς και το παιδί σου και προσπαθείς να καταλάβεις αν προσαρμόζεται και τι σηκώνει και τι δουλειά γίνεται.
Είμαι κι εγώ πολύ προβληματισμένη, θα πάει στο νήπιο το Σεπτέμβρη και βλέπουμε τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε...
Όσο για την Ελληνική Παιδεία, αγαπητή φίλη, έχω τις επιφυλάξεις μου, κατανοώ ότι εκεί δεν υπάρχει τόση εμπορικότητα λόγω αντιλήψεων και ότι υπάρχει ας πούμε ευσυνειδησία και επαγγελματισμός, αλλά επειδή έχω γνωστούς που έχουν πάει εκεί, δυστυχώς υπάρχει άλλο τίμημα, ο συντηρητισμός, η ακαμψία, οι τύποι και η αυστηρότητα. Δεν ξέρω αν αξίζει να βάλει κάποιος τα παιδιά του μέσα σε ένα τέτοιο τρυπάκι... Καλύτερα να είναι πιο κοντά στον αληθινό κόσμο!

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 21/07/2011 13:56 #797

''Συντηρητισμός, ακαμψία, ο τύποι και αυστηρότητα...''
Αγαπητή μανούλα,δεν σε αδικώ και ούτε ο σκοπός μου είναι να αντιπαρατεθώ με οποινδήποτε!Απλά δεν ξέρω από πόσο κοντά μπορείς να παρακολουθείς το συγκεκριμένο σχολείο και αν κάποια μεμονωμένα περιστατικά σε κάποια παιδιά γνωστών σου (από πότε;) σε κάνουν να βάζεις ταμπέλες σε καθημερινές προσπάθειες ανθρώπων που εδώ και καιρό,απ'όσο μπορώ εγώ να ξέρω τουλάχιστον,έχουν αποτινάξει τέτοιες νοοτροπίες.
Άλλωστε κι εγώ μίλησα για ανθρώπινα λάθη...Ξέρεις εσύ κάπου που να μην γίνονται;
Το βασικό για μένα δεν είναι να βρίσκονται τα παιδιά μου κάπου που δεν γίνονται λάθη (μέσα στα λάθη μας άλλωστε δεν έχουμε δομήσει αυτόν τον κόσμο που κληροδοτούμε στα άμοιρα παιδιά μας;), αλλά εκεί που βασικό συστατικό όλων των ενεργειών είναι η χωρίς αντάλλαγμα αγάπη...Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταλλαγή απόψεων.-

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 21/07/2011 19:05 #799

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γεια χαρά πάλι σε όλους!
βλέπω ξαναπιάσαμε το θεμα της εκπαίδευσης....έχεις δίκιο Ελις! βαρέλι χωρίς πάτο....και ναι θα συμφωνήσω μαζί σου....πάνω από όλα είναι θέμα δασκάλου....τώρα το πώς αντιμετωπίζεται η ελληνική εκπαίδευση...τί να πω....και από που να αρχίσω....ΤΡΑΓΙΚΟ! μόνο αν καταλάβαινε κανείς ότι το πρόβλημα αυτής της χώρας είναι η παιδεία...μόνο πραγματικά....αν γίνοταν μία ριζική αλλαγή....μόνο αν....τότε ίσως και να κάναμε μία νεά αρχή σε αυτην την χώρα....αλλα άστο δεν είναι θέμα για παιδικό φόρουμ...ή είναι....? δεν ξέρω...από εμάς τους πολίτες θα έπρεπε να ξεκινάνε όλα....
Μόλις μπήκα στην ιστοσελίδα που προτείνει η αγαπητή φίλη...ομολογώ ότι δεν το είχα ξανακούσει...αλλά ειλικρινά δεν νομίζω ότι θα με ενδιέφερε να γράψω τα παιδιά μου σε ένα τέτοιο σχολείο...από τους τίτλους και μόνο στην πρώτη σελίδα...διαπιστώνω ότι προάγει τον εθνικισμό και τον (ορθόδοξο χριστιανισμό)....κάτι για το οποίο είμαι κάθετη και αρνητική! Βέβαια μπορεί να κάνω λάθος...και πάλι είναι δική μου άποψη που ταιριάζει με τις δικές μου προσωπικές εμπειρίες, πολιτικά πιστεύω, θρησκευτικές αρχές....συνεπώς δεν θα μπορούσα να διαλέξω ένα σχολείο που διδάσκει κάτι που δεν με εκφράζει...συντηρητικό ...θα στεκόμουν περισσότερο σε αυτό....άκαμπτο...εννοεί η αγαπητή φίλη Ελις ότι μάλλον δεν εξελίσσεται....ξέρεις αλλάζουν οι εποχές...αλλάζουν οι ανάγκες...αλλά και πάλι προφανώς εκφράζει μεγάλη μερίδα πληθυσμού και για αυτό υπάρχει...Πάντως για τα δικά μου παιδιά όχι....και η καλύτερη δουλειά να γίνεται μέσα...αν συνοδεύεται με πλύση εγκεφάλου....ίσως υποθέτω δεν ξέρω...έτσι το αντιλαμβάνομαι...ως απέξω και δεν θέλω να προσβάλω κανέναν...άλλωστε ήδη είμαι κάθετη αρνητικά με τη διδασκαλία των θρησκευτικών με τον τρόπο που γίνεται από την τρίτη δημοτικού....και δεν ξέρω...ξύνισα λιγάκι με το ότι ο μικρός μου ξέρει ήδη τον εθνικό ύμνο....από τον παιδικό σταθμό...και είμαι πατριώτισα και αγαπώ αυτόν τον τόπο και έχω νομίζω προσφέρει πολλά....αλλά όλα έχουν τα όρια τους....

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 21/07/2011 19:26 #800

Καλησπέρα φίλες μου! stauromarias, φυσικά και είμαι υπέρ της ανταλλαγής απόψεων και πολύ καλά έκανες και έκανες την πρότασή σου και είπες τη γνώμη σου, ειλικριινά. Εγώ επίσης, όπως θα πρόσεξες, ανέφερα και κάποια θετικά στοιχεία του σχολείου, στα οποία δεν έμεινες, έμεινες μόνο στα αρνητικά. Είδα κι εγώ λίγο την ιστοσελίδα. Ναι, έχω γνωστούς που φοίτησαν εκεί, λίγο πιο παλιά, αλλά κάποιοι καθηγητές τους είναι ακόμα στις τάξεις.... Βασικά, δεν θα ήθελα να μπούμε σε μια αντιπαράθεση υπέρ ή κατά του συγκεκριμένου σχολείου, γιατί άλλωστε δεν μας αφορά, δεν είναι δικό μας το σχολείο για να το υποστηρίζουμε ή να το κατακρίνουμε. Έχουμε την άποψή μας και φίλη μου, πραγματικά, επειδή γνωρίζω λίγο το κλίμα και το περιβάλλον της ευρύτερης "χριστιανικής" αυτής λογικής, δεν μπορεί να μη δέχεσαι ότι αυτό το σχολείο, έχει παγιώσει όσο νά 'ναι ένα προφίλ που είναι γνωστό σε όλους μας! Μπορεί να μην έχω εικόνα για το τι γίνεται εκεί σήμερα ή την τελευταία 5ετία, αλλά (εκεί πάει η ακαμψία, όντως TFA) δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι γίνονται τομές, όπως άλλωστε σε κάθε συντηρητικό χριστιανικό χώρο. Και για να μην παρεξηγηθώ και αρχίσουν νέα μέτωπα, υπογραμμίζω το ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟ, και εννοώ ότι δεν ταυτίζονται ο συντηρητισμός με τον χριστιανισμό απαραίτητα.

TFA, σε καταλαβαίνω. Δεν μπορώ να πω ότι ταυτίζονται οι γνώμες μας πάλι, αλλά καταλαβαίνω τι λες και επειδή λίγο που σε ξέρω, είσαι πολύ καλοπροαίρετος άνθρωπος. Από την άλλη, νομίζω ότι μας έβαλαν πια να φοβόμαστε να μη μας πουν εθνικιστές και καταλήξαμε στο άλλο άκρο, να είμαστε εθνικόφοβοι... και το λέω και για μένα, γιατί κι εγώ όταν είπε κι ο δικός μου κάτι από τον εθνικό ύμνο, ένιωσα κάπως παράξενα, σα να ντράπηκα... και μετά όμως είπα, κάτσε ρε παιδί μου, γιατί; πού είναι το κακό; Στην Ελλάδα δε ζούμε; Δεν αφορά παιδικό φόρουμ, αλλά νομίζω ότι εδώ μπορούμε να συζητάμε ακόμα πιο ευρεία αντικείμενα και άλλωστε αφορά τα παιδιά μας...
Δηλαδή, αν με καταλαβαίνεις, νομίζω ότι κάποιοι, που γράφουν την ιστορία όπως θέλουν (μιλάω τελείως γενικά, δεν υπονοώ κάποιους συγκεκριμένα ή κάποιες ιδεολογίες ή κάτι) έχουν φορτίσει λανθασμένα τις έννοιες, μας έχουν δημιουργήσει ενοχές, ακόμα κι εκεί που δεν θα έπρεπε να έχουμε. Μας πάνε από άκρο σε άκρο, με τελικό στόχο την ισοπέδωση... Με αυτό δε συμφωνώ. Δεν είμαι μάχιμη σε κάτι, σου είπα κι εγώ έχω τους προβληματισμούς μου, αλλά όταν κάτι γίνεται μόδα ή αντι-μόδα ή "κακό" ή ενοχικό, κάτι δεν πάει καλά...
Γόνιμη η συζήτηση κορίτσια...

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 21/07/2011 21:09 #801

Χαίρεται και πάλι!

Elis συμφωνώ με όλα όσα σήμερα λες... η Ελληνική παιδεία είναι ένα συντηρητικό σχολείο, δεν έχουν αλλάξει και πολλά ακόμη και σήμερα. Επίσης συμφωνώ και με τα υπόλοιπα σχετικά με αυτό και γι΄αυτό ούτε κι εγώ θα έστελνα το παιδί μου εκεί...

ΤΦΑ μεγάλωσα σε περιβάλλον εκκλησιαστικό, μια και ο πατέρας μου είναι ιερέας... αυτό που εγώ έζησα μέσα σε αυτό το περιβάλλον, δεν με οδήγησε σε μια συντηρητική, περιορισμένης αντίληψης ζωή... Θέλω να πω ότι σίγουρα με βάση τις καταβολές μας και το περιβάλλον μας έχουμε μια άλφα στάση... όμως θεωρώ πραγματικά για τους ανθρώπους ότι μπορούν από διαφορετικούς δρόμους να φτάσουν στο ίδιο σημείο... Δεν έχω την απόψη ότι όσοι είναι κοντά στην εκκλησία, είναι απαραίτητα και καλοί άνθρωποι ή ότι βρίσκονται και στον σωστό δρόμο , όπως επίσης δεν πιστεύω ότι όσοι είναι μακριά από την εκκλησία είναι κακοί ή σε λάθος δρόμο... απλά θεωρώ ότι ο καθένας για τους χι ψι λόγους βρέθηκε στον έναν ή στον άλλο δρόμο... και σ' αυτόν προσπαθεί να πορευθεί... είναι δύσκολο βέβαια με την εικόνα που ένα μεγάλο μέρος των κληρικών και ιδίως των δεσποτάδων ακόμη (ίσως και κυρίως) και των πιστών δείχνουν προς τα έξω, να δημιουργήσει κανείς μια θετική εικόνα... γι'αυτό και καταλαβαίνω την αρνητική σου στάση απέναντι σε αυτά...αλλά η αλήθεια δεν είναι μία...
έπειτα σχετικά με τον εθνικό ύμνο... εμείς δεν τον έχουμε μάθει... ωστόσο συμφωνώ με όλα όσα λέει η Ελις και προσθέτω ότι ο εθνικός ύμνος δεν είναι εθνικιστικό στοιχείο, αλλά εθνικό, άσχετα αν κάποιοι το παρουσιάζουν διαφορετικά... εγώ προσωπικά παρουσιάζω στα παιδιά μου τα πάντα, χωρίς απόχρωση, χωρίς να τονίζω κάτι παραπάνω ... ακούμε δημοτικά τραγούδια, γιατί ο ρυθμός τους είναι πολύ διασκεδαστικός για τα παιδιά και τα χορεύουμε στο σπίτι για πλάκα... το γέλιο που έχουμε ρίξει χορεύοντας δεν περιγράφεται... μέχρι εκεί... ούτε φιλολογίες ούτε παραφιλολογίες του στύλ είμαστε έλληνες γι' αυτό και πρέπει να έχουμε επαφή με την παράδοση κτλ...όμως επειδή το έχω νιώσει κι εγώ αυτό το κόμπιασμα με ένα άλλο τραγούδι το "Μακεδονία ξακουστή" ήθελα να πω, ότι όταν σε δεύτερη φάση το καλοσκέφτηκα, δεν μου φάνηκε κακό το παιδί μου να μαθαίνει και αυτά...

αντίθετα μου κακοφάνηκε όταν η υπουργός παιδείας μας, ούσα ευρωβουλευτής, θεώρησε σημαντικό να προτείνει, να γίνει η αγγλική η δεύτερη επίσημη γλώσσα (αυτό το βρίσκει κανείς και στην Βικιπαίδεια). Δεν ξέρω αν γίνεται σαφής η συσχέτιση... θέλω να πω ότι μας έχουν δημιουργήσει κάποια ίσως "κόμπλεξ?" για κάποια πράγματα για τα οποία σε άλλες χώρες οι πολίτες είναι περήφανοι... ο τρόπος θα μου πεις που διδάσκονται κάποια πράγματα είναι λάθος... εντάξει είναι αληθεια ότι στην παιδεία πολλά είναι στραβά... αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όταν κάτι είναι λάθος, διαγράφουμε το σύνολο... διορθώνουμε το προβληματικό σήμειο...

λίγο άσχετα πράγματι αυτά, όμως οι σημερινές καταστάσεις μας επηρεάζουν σε όλες τις πλευρές της ζωής μας...

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 21/07/2011 21:42 #802

TFA και ELLIS,καλησπέρα!Χαίρομαι πολύ που μετά από 1 ακόμα κουραστική μέρα μιλάω μαζί σας...Δεν πρόκειται να συνεχίσω για το ποιό είναι το καλύτερο σχολείο,γιατί το καλύτερο σχολείο για τον κάθε γονιό είναι εκείνο που ο ίδιος επέλεξε για τα παιδιά του (ή ας ελπίσουμε να είναι έτσι...).
Απλά σε μένα έτυχε ''Η ΕΛΛ.ΠΑΙΔΕΙΑ'' να είναι το σχολείο που ''μεγάλωσε'' τα 3 μικρότερα αδερφάκια μου (όχι εμένα...) και τα 2 από τα 3 μου παιδιά (στο τέλος Ο καλός Θεός με λυπήθηκε και μου έδωσε και 1 κορίτσι που μόλις έγινε 2!).
Και τα μεγάλωσε και τα μεγαλώνει ακόμα και τώρα τόσο καλά,που να βρίσκομαι τώρα εγώ ''κομμάτια'' 12μιση το βράδυ σε 1 forum για μαμάδες να λέω τα καλύτερα για το σχολείο το οποίο ''μου τα παίρνει'' εδώ και χρόνια!Αλλά χαλάλι...Γιατί κορίτσια,ό,τι κάνουμε για τα παιδιά μας τώρα που είναι μικρά,θα το βρούμε μπροστά μας αργότερα που θα είμαστε εμείς γερόντια...
Το θέμα για μένα είναι να βρίσκεστε ή να βρείτε 1 σχολείο στο οποίο τα παιδιά σας να ''συγχρωτίζονται'',να συναναστρέφονται με παιδιά και οικογένειες που μπορούν ανεπιτήδευτα να τους δώσουν κάτι και όχι να τους πάρουν ή να μεταλλάξουν ό,τι ανώτερο εσείς τους έχετε μέχρι τώρα μεταδώσει...Και δεν αναφέρομαι ρατσιστικά να μην υπάρχουν παιδάκια αλλοεθνή,αλλόθρησκα κλπ,γιατί τις περισσότερες φορές εμείς οι Έλληνες έχουμε τα χάλια μας και πρέπει τη δική μας ευθύνη να κυττάξουμε!
Αλλά όπως και να το κάνουμε,όταν μπαίνουμε στη διαδικασία να σκεφτόμαστε αν είναι σωστό να καμαρώνουμε τα βλαστάρια μας όταν με καμάρι λένε τον Εθνικό Ύμνο και όλ'αυτά ενώ στην Ελλάδα ζούμε και είμαστε και Έλληνες στο κάτω-κάτω...
Sorry,αν σας ζάλισα...Καλό κουράγιο!

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 22/07/2011 05:58 #803

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
πραγματικά γόνιμη η συζήτηση και ειλικρινά χαίρομαι που ανοίξαμε στην ουσία νέα θεματάκια! Πρώτα από όλα να πω ότι σεβαστές όλες οι απόψεις και θα συμφωνήσω μαζί σου Ελις και θα ξανατονίσω ότι εγώ δεν θα πήγαινα τα παιδιά μου σε αυτό το σχολείο γιατί απλά δεν μας ταιριάζει βάσει των προσωπικών πιστεύω, εμπειριών, ιδεολογικών πεποιθήσεων.Σταυρομαρίας...είμαι σίγουρη πώς κάθε μαμά θέλει το καλύτερο για τα παιδιά της!και φροντίζει να το δώσει όπως εκείνη πιστεύει καλύτερα!

Τώρα ως προς τα άλλα...ας τα πάρουμε με τη σειρά για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας...
1. Δεν θεωρώ ότι ο εθνικός ύμνος είναι εθνικιστικό στοιχείο...αλλά απόλυτα ελληνικό- εθνικό, κομμάτι, αναμφισβήτητα μαζί με την ελληνική σημαία, της εθνικής μας ταυτότητας. Δυστυχώς την έχουν καπηλευθεί οι εθνικιστές ...και λέω δυστυχώς γιατί αν για παράδειγμα στην εθνική γιορτή βάλεις ελληνική σημαία στο σπίτι σου...θα σε πουν και εθνικιστή...τραγικό....!

Ο Τίμος ζωγράφιζε από πέρσι στο σχολείο την ελληνική σημαία...δεν θεωρώ ότι είναι κακό....είναι ένας τρόπος να διδάξεις την εθνική σου ταυτότητα...Σωστά? Πείτε μου όμως, μπορεί να καταλάβει τί σημαίνει ο εθνικός ύμνος? καταλαβαίνει τί σημαίνουν τα λόγια που μας ανατριχιάζουν όλους και μόνο στο άκουσμά τους? και σε αυτό αναφερόμουν ηλικιακά....εμείς μαθαίναμε τον εθνικό ύμνο στο δημοτικό...στίχο στίχο με ανάλυση...έχοντας διδαχθεί ιστορία...έτσι....στα 4χρονα...παρότι δεν γίνεται σκόπιμα....είναι σαν πλύση εγκεφάλου....και μην το πάρετε αρνητικά...απλά δεν νομίζω ότι καταλαβαίνουν....για αυτό λοιπόν του εξήγησα τί είναι αυτό που τραγουδάει....και πόσο σημαντικό είναι! δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό αυτό που λέω...

2. λατρεύω την ελληνική παράδοση και την ελληνική κουλτούρα. Ο Τίμος πάλι (συγνώμη που αναφέρομαι πάλι σε εκείνον...είναι ο μεγαλύτερος....από Σεπτέμβρη και στον Φοιβάκο μου...χόρεψε πρώτος στην τάξη τα 40 παλικάρια...και τώρα στην καλοκαιρινή γιορτή σούστα....έτσι λοιπόν..με τραγουδάκια.... ελαφρά εξιστόρηση της ελληνικής ιστορίας και απλές ιστορίες από την καινή διαθήκη....φέρνεις το παιδί σου πιο κοντά στο ελληνικό στοιχείο...αυτά νομίζω χρειάζονται τα παιδάκια αυτής της ηλικίας... παρόλα αυτά...

3. Θύμωσα με τη δασκάλα φέτος όταν αναφερόμενη στον ελληνο- ιταλικό πόλεμο φρόντισε να είναι σκληρή στις περιγραφές της λέγοντας για κρυοπαγήματα και κομμένα πόδια...νομίζω με μία απλή αφήγηση...και με τα γνωστά τραγουδάκια....θα πετύχαινε καλύτερα τη δουλειά της....παρόλα αυτά την υπερασπίστηκα θερμά...όταν δέχτηκε επίθεση από πατέρα...επειδή ανέφερε στην τάξη ότι ο Μεταξάς είπε το ΟΧΙ ....τί να κάνουμε αφού ιστορικά εκείνος το είπε? Τί σε κάνει δηλαδή αυτό?φασίστα?
κοινώς παντού κόμπλεξ και ταμπού....

4. σχετικά με τα θρησκευτικά....είναι ένα θέμα....που συζητείται πολύ..... Άποψη μου πάντα ότι τα θρησκευτικά...θα έπρεπε να διδάσκονται σε μεγαλύτερες ηλικίες...σε ηλικίες που μπορείς να καλλιεργήσεις την κριτική σκέψη....λυπάμαι που το λέω...αλλά εμένα από τα θρησκευτικά του δημοτικού μου έχει μείνει...μόνο ο καλός θεούλης και ο θεούλης τιμωρός...και σε αυτό φταίει και η ελληνική εκκλησία. Και αυτά είναι απωθημένα που μας μένουν....μας χαρακτηρίζουν...Ο χριστιανισμός θα έπρεπε να διδάσκεται ακριβώς όπως είναι...αυτό που σημαίνει...ΑΓΑΠΗ, αγάπη δίχως όρια...αγάπη και ταπεινότητα...και αν διδασκόταν έτσι....από την αρχή τότε όλοι μας θα ήμασταν πολύ καλύτεροι πολίτες....θα φροντίζαμε τον συνάνθρωπό μας....δεν θα κλέβαμε το διπλανό μας....δεν θα τον ανταγωνιζόμασταν ύπουλα...θα κάναμε τη δουλειά μας ανιδιοτελώς....και πόσα ακόμη....αλλά δυστυχώς στην αγαπημένη μας ελλάδα τίποτα δεν εξυπηρετεί αυτό για το οποίο πραγματικά υπάρχει....Προσωπικά δεν απορρίπτω τη διδασκαλία του χριστιανισμού....όταν αυτή όμως διδάσκεται σωστά....χωρίς τη δημιουργία φοβιών....Δείτε το στα παιδιά σας....δεν θα θέλατε να κάνουν κάποια πράγματα χωρίς να έχουν το άγχος της τιμωρίας...?δηλαδή....δεν θα θέλατε να λέτε...μάζεψε το δωμάτιο σου....και να το μαζεύει....μόνο του...χωρίς το άγχος ότι θα τιμωρηθεί διαφορετικά?να τα μαζεύει γιατί γνωρίζει ότι έτσι θα ξέρει ας πούμε που έχει μπει το κάθε τι....Πάλι δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή...ή απλά φλυαρώ....

5. Λυπάμαι που το λέω....αλλά και εγώ που έχω 3 παιδάκια...2 αγοράκια και ένα κοριτσάκι....δεν με λυπήθηκε ο θεούλης...και μου έστειλε το κορίτσι....αλλά η φύση....εγώ και ο άντρας μου ...με αγάπη...δημιουργήσαμε 3 υπέροχες ψυχούλες.... για τις οποίες κιόλας κοπιάζουμε καθημερινά, όπως όλοι οι γονείς....Βέβαια....δεν ξέρω για τα δικά σου ζουζούνια...πάντως εμένα η μικρή είναι πραγματικά θηρίο....και γκρινιάρα...τα αγόρια μας ήταν άγια μπροστά της! χαχαχα βλέπεις η κάθε μανούλα έχει τις δικές της εμπειρίες...Να την χαίρεσαι! Να σου ζήσει! Πάντως μπορεί να πιστεύω στα απλά πρακτικά πράγματα....στη φύση, στη χημεία, στη φυσική και στην ενέργεια....αλλά ¨παναγιά μου" έλεγα κλαίγοντας δώσε μου δύναμη να αντέξω με αυτό το θηριάκι.....Και πάλι πρόσφατα που έκανα κάτι πολύ άσχημο και κακό....δεν περιγράφεται το πόσο....σκεφτόμουν....θεούλη μου..αν είναι να γυρίσει πίσω το κακό..να γυρίσει σε εμένα....και όχι στα παιδιά μου...να μην πάθουν τίποτα τα παιδιά μου....(βλέπεις ο θεός ο τιμωρός....δεν θα έπρεπε όμως...)τώρα πιο ψύχραιμη..απλά παλεύω με τις τύψεις μου και φροντίζω διπλά και τριπλά παραπάνω τα παιδιά μου.....μπήκα και στην εκκλησία...και άναψα και κεράκι...ανακούφιση? δεν ξέρω...κανένας θεός δεν μπορεί να σε κάνει να αισθανθείς καλά...μόνοι μας πρέπει να παλεύουμε να διορθώνουμε τα λάθη μας...ή απλά αν δεν διορθώνονται να ζούμε με τις συνέπειες τους....που αν είναι μόνο προσωπικές...τότε απλά μένουν εκεί χαραγμένες στην καρδιά μας...να μας χαρακτηρίζουν για την υπόλοιπη ζωή μας.
αυτά και συγνώμη για την φλυαρία....και πάλι συνοψίζοντας....δεκτές όλες οι απόψεις....απόλυτα σεβαστές....ναι στο εθνικό και θρησκευτικό στοιχείο...αρκεί να δίνεται σωστά στα παιδιά μας....αυτά...καλημέρα σε όλες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 22/07/2011 06:09 #804

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Α! τελευταίο!!! @ Μαίρη Πόπινς, οι γείτονές μας είναι Ιερέας, η γυναίκα του μικροβιολόγος και έχουν νομίζω 5 παιδιά...είναι τα πιο γλυκομίλητα παιδιά που έχω συναντήσει, καθόλου συντηρητικά, (και φαίνεται από το ντύσιμο, στυλ....) η μητέρα τους ανοιχτή σε συζήτηση με πραγματικό ενδιαφέρον....εν αντιθέσει με τα ...παιδα που συναντάω ας πούμε στο mall...που με καρότσι και την κοιλιά τούρλα...μπορεί και να σε εκτοπίσουν για να περάσουν....μόνο στυλ...και κατεβασμένα παντελόνια....αίσχος....αυτό που κάνει τη διαφορά σε μια οικογένεια είναι η αγάπη και το ενδιαφέρον...αλλά τα έχουμε ξαναπεί....

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 22/07/2011 06:38 #805

Καλημέρα TFA,Μαίρη,Έλις.
TFA,δεν φλυαρείς καθόλου.Απλά,δείχνεις λίγο μπερδεμένη...Γι'αυτό δεν ''έπιασες'' και το αστειάκι με το 3ο παιδί...Αλοίμονο αν μπαίναμε στη διαδικασία να ξεχωρίζουμε τα παιδιά μας σε αγόρια και κορίτσια!
καλή μας μέρα!

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 22/07/2011 07:04 #808

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Καλημέρα!!!Δεν είμαι καθόλου μπερδεμένη!σε κάποια θέματα τουλάχιστον! είμαι ξεκάθαρη! απλά! και τα έγραψα για να τα ξεκαθαρίσω. π.χ. Δεν καμάρωνα όταν ο μικρός μου έλεγε τον εθνικό ύμνο χωρίς να καταλαβαίνει τί είναι αυτό που λέει, μου φάνηκε αστείο και μάλιστα άσχημο!Οταν του εξήγησα, ήταν καλύτερα, μεγαλύτερος που θα ξέρει, ναι θα καμαρώνω! πάλι φλυαρώ είδες ...και εκεί αναφερόμουν στην φλυαρία...ότι μάλλον σας κούρασα!

Ναι, πάντως έχεις δίκιο, δεν έπιασα το αστειάκι....δεν μου φάνηκε αστειάκι...γιατί όταν κυκλοφορούσα με την κοιλιά πέρα και με τα 2 αγόρια...όλοι με ρωτάγανε με τρόμο πάλι αγόρι? όχι έλεγα...α...το πετύχατε...η απάντηση...ή για το κορίτσι πηγαίνατε και άλλα τέτοια χαζά...οπότε ναι σε αυτό το θέμα είμαι λίγο ευαίσθητη....ας μην πω...για το όταν περίμενα το δεύτερο και έλεγα αγόρι...και λέγανε όλοι δεν πειράζει...ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΔΗΛΑΔΗ? χαχαχαχαχα !
λυπάμαι αν παρεξηγήθηκα πάλι....ξέρεις με τον γραπτό το λόγο δεν έχεις τον άλλο μπροστά...για να βλέπεις το πρόσωπό του όταν μιλάει....
Καλημέρα και πάλι!

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 22/07/2011 09:10 #809

Καλημέρα! Μια κουβέντα απλώς θα πω για τα χριστιανικά (τα άλλα νομίζω τα ψιλολύσαμε! )
Οι μεγαλύτεροι δυσφημιστές του Χριστού και της ουσίας του χριστιανισμού είναι πολλοί από τους λεγόμενους χριστιανούς ή μέλη της επίσημης λεγόμενης "Εκκλησίας", δυστυχώς... Κουράγιο σε όσους δεν απογοητεύονται και το "ψάχνουν" γενικώς, μένοντας στην ουσία και όχι στους τύπους...

Απ: Νηπιαγωγείο Ιδιωτικό Η Δημόσιο; 22/07/2011 09:51 #810

Συμφωνώ σε όλα και τα λόγια είναι περιττά...χαχαχαχαχαχα

Ελις έχεις δίκιο στο τελευταίο σχόλιο...

ΤΦΑ τα θέτεις στην σωστή τους βάση... και είχες δίκιο να θυμώνεις με την δασκάλα και με άλλους πιθανόν που λειτουργούν έτσι... το ίδιο θα ένιωθεα κι εγώ...

καλημέρες!
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.49 δευτερόλεπτα