Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Μέχρι πότε χρησιμοποιείτε ειδικό απορρυπαντικό για τα ρούχα του μωρού;
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Μέχρι πότε χρησιμοποιείτε ειδικό απορρυπαντικό για τα ρούχα του μωρού;

Μέχρι πότε χρησιμοποιείτε ειδικό απορρυπαντικό για τα ρούχα του μωρού; 19/03/2011 01:11 #180

Ήθελα να σας ρωτήσω, πότε περίπου σταματήσατε να χρησιμοποιείτε ειδικό απορρυπαντικό και μαλακτικό για τα ρούχα του παιδιού; Εμένα η μικρή έκλεισε τα 2 και αναρρωτιέμαι αν είναι καιρός να πλένω τα ρούχα της με το δικό μας απορρυπαντικό... Από την άλλη, μια γνωστή μου που είχε δοκιμάσει όταν ο γιος της ήταν ενάμιση, είχε ερεθισμό στο δερματάκι του... Υπάρχει κάποιος κανόνας;

Απ: Μέχρι πότε χρησιμοποιείτε ειδικό απορρυπαντικό για τα ρούχα του μωρού; 19/03/2011 13:54 #181

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
η απάντηση νομίζω είναι ότι εξαρτάται από το παιδί.Στον πρώτο μου που ήμουν πολύ "φοβισμένη", στον χρόνο δειλά δειλά... χωρίς κανένα ευτυχως πρόβλημα. Στον δεύτερο νωρίτερα χωρίς κανένα πρόβλημα... στην μπεμπούλα τώρα... 8 μηνών...1 φορά μπλέχτηκε ζιπουνάκι της στα δικά μας άσπρα και πέταξε σπιθουράκια....
πάντως και να συμβεί δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, με λίγο κρύο νεράκι πλύσιμο και λίγη fenistil αν έχει φαγούρα ξεπερνιέται, πολύ εύκολα....αλλά και πάλι μπορείνα έχει να κάνει με το παιδί.

Νομίζω επίσης ότι το μαλλακτικό έχει μεγαλύτερο βαθμό επικινδυνότητας για ερεθισμό....οπότε αν είναι δοκίμασε πρώτα να εισάγεις απορρυπαντικό και μετά προχώρα και στο μαλλακτικό...αυτά... Αν παλι φοβάσαι, πολύ λογικό, υπάρχουν στο εμπόριο και απορρυπαντικά για μικρά παιδιά...μέχρι 3 ετών νομίζω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mina_tol

Απ: Μέχρι πότε χρησιμοποιείτε ειδικό απορρυπαντικό για τα ρούχα του μωρού; 21/03/2011 17:59 #210

Να σου πω την αλήθεια, εμένα είναι 3 και ακόμα το χρησιμοποιώ... Έχει και λίγο ευερέθιστο δέρμα ο δικός μου. Νομίζω ότι εκτός από το μαλακτικό λέει η φίλη T-F-A που είναι λογικό γιατί δεν ξεβγάζεται στην ουσία, σημασία έχουν τα ρούχα που ακουμπάνε κατευθείαν στο δέρμα, όπως βρακάκια και φανέλες... Ας πούμε, λιγότερη σημασία έχει η ζακέτα. Εγώ δίνω βάση στα εσωτερικά του ρούχα, που τον ακουμπάνε και τα άλλα πολλές φορές τα πλένω με το κανονικό. Μπορείς να δοκιμάσεις με αυτά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mina_tol

Απ: Μέχρι πότε χρησιμοποιείτε ειδικό απορρυπαντικό για τα ρούχα του μωρού; 22/03/2011 10:41 #221

Νομιζω οτι στο χρονο πανω ειναι καλη ηλικια. Ο παιδιατρος μου ηταν αντιθετος με ολα αυτα, τα θεωρει εμποριο. Εγω χρησιμοποιησα παντως μεχρι να χρονισει η μεγαλη, το ιδιο θα κανω και για τη δευτερη. Μετα το χρονο τα παιδια τρωνε ο,τι κι εμεις, μπλεκονται με χωματα, τριβονται στα χορτα, χαϊδευουν σκυλια κλπ. Αλλεργιες μπορουν να παθουν απο το ο,τιδηποτε, οποτε δε νομιζω οτι το να πλενω τα ρουχα τους με ειδικα απορρυπαντικα εχει καποιο νοημα. Τωρα βεβαια εξαρταται και απο την ευαισθησια του δερματος του καθε παιδιου. Νομιζω πως πρεπει να αρχισεις το κοινο απορρυπαντικο και βλεπεις πως θα αντιδρασει το δερμα της.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mina_tol

Απ: Μέχρι πότε χρησιμοποιείτε ειδικό απορρυπαντικό για τα ρούχα του μωρού; 23/03/2011 11:33 #248

ΟΚ, ευχαριστώ πολύ όλες!!!
Θα ξεκινήσω σιγά σιγά με τα εξωτερικά της και θα δούμε... Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!

Απ: Μέχρι πότε χρησιμοποιείτε ειδικό απορρυπαντικό για τα ρούχα του μωρού; 24/03/2011 11:48 #265

Καλημέρα, κι εγώ στα 1,5 περίπου το έκοψα και δεν είχα πρόβλημα... μια ιδέα είναι τελικά...
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.12 δευτερόλεπτα