Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Γάλα για μωρό 1 έτους
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Γάλα για μωρό 1 έτους

Γάλα για μωρό 1 έτους 26/03/2011 21:45 #299

Γεια σας, η μικρούλα μου κλείνει σε λίγο τους 12 μήνες Ως τώρα τη θήλαζα... έτυχε και είχα καλή μαία και ήθελα πολύ κι εγώ να τη θηλάσω, το είχα πάρει πολύ ζεστά. Η αλήθεια είναι ότι η παιδίατρός μου (που την ξέρουμε χρόνια, αλλά δεν είχα παιδί πριν!) είναι καλή, αλλά στον 8ο μήνα που ρώτησε τι γάλα πίνει και της είπα (με περηφάνεια) "το δικό μου" είπε "ακόμα το δικό σου;" και είμαι σίγουρη ότι δεν είναι ανθρωπος που παίζει το παιχνίδι των εταιρειών... αλλά δεν ξέρω, μάλλον έχει συνηθίσει να μην το βλέπει αυτό... τέλος πάντων, όταν τη ρώτησα πότε θα ξεκινήσουμε το αγελαδινό γάλα, λέει πάνω στο χρόνο και ότι θα πρέπει να παίρνω το νεστλέ (μην τους κάνουμε και διαφήμιση) κάτι... δε θυμάμαι καλά κιόλας, για μωρά. Και πήγα και το είδα στο σούπερ μάρκετ και διάβασα τήν ετικέτα και έγραφε ένα σωρό πρόσθετα... και κάτι σαν σιρόπι καλαμποκιού.. για γλυκαντικό κτλ. Και το δοκίμασα (εννοείται ότι δοκιμάζω τι τρώει το παιδί μου) και είναι πολύ γλυκό... και όταν τη ρώτησα "απλό αγελαδινό φρέσκο δεν κάνει;" και μου λέει "όχι" και της λέω "γιατί;" και λέει "εμ, όχι, όχι" και δεν πήρα μια σαφή απάντηση...

Από τη μία δεν θέλω να της δώσω βλακείες και γλυκαντικά χωρίς να υπάρχει λόγος, αλλά δε θέλω και να κάνω του κεφαλιού μου και να υπάρχει κάποιος κίνδυνος κτλ... εσείς τι γάλα δώσατε στα μωρά σας; Υπάρχει κάποια από σας που θήλασε μέχρι τους 12 μήνες και μετά πήγε στο αγελαδινό; Είχε δυσκολία το μωρό να προσαρμοστεί; Και κόψατε εύκολα το θηλασμό;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, ευχαριστώ!

Απ: Γάλα για μωρό 1 έτους 27/03/2011 12:34 #306

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
αχ, πολύ σύντομα γιατί ξύπνησε η μικρή της παρέας. Εγώ θήλασα τα παιδιά μου τα 2 πρώτα εκεί, 9 μήνες και 13.... Όταν κλεισανε τον 12ο τους έδωσα αγελαδινό γάλα. Φρέσκο, αγελαδινό γάλα, χωρίς πρόσθετα και συμπληρώματα. Αυτά που πινουμε και εμείς. Καλό θα ήταν να μην μπεις στο τρυπάκι των πρόσθετων. Αν το παιδί σου τρέφεται σωστά, δεν έχει ανάγκη για κάτι επιπλέον μη φυσικό! Έχεις μυρίσεi π.χ. ποτέ το advance? αν το μυρίσεις θα καταλάβεις τι εννοώ...δεν νομίζω ότι ανήκουν στην κατηγορία του φρέσκου γάλατος. Η μικρή τώρα στον 9ο μηνα...θα ακολουθήσω την ιδια συνταγή. Προς το παρόν θηλασμός και στον 12ο φρέσκο γαλατάκι. συγνώμη για την ταχύτητα....και παντα κατά την άποψη μου...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": marthoula

Απ: Γάλα για μωρό 1 έτους 27/03/2011 12:37 #307

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
και μπράβο σου που θηλάζεις τόσο!!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": marthoula

Απ: Γάλα για μωρό 1 έτους 27/03/2011 13:25 #310

Συμφωνώ απόλυτα για τα διάφορα αυτά γάλατα... Αφού γλύτωσες τα διάφορα κατασκευάσματα, μπορείς να γλυτώσεις και αυτά!!! Κι εγώ τον θήλασα 13 μήνες. Ευτυχώς δεν ήταν πολύ δύσκολο να το κόψουμε. Έπινε το γάλα του πρωί βράδι, το αγελαδινό, αλλά για ένα μήνα περίπου ζητούσε το απόγευμα που ήταν κουρασμένος τη μαμά, πιο πολύ νομίζω για την αίσθηση, παρά για το γάλα, για φαγητό... Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι ότι εγώ τον ξεκίνησα με εβαπορε, κανονικό αγελαδινό, απλά εβαπορέ, γιατί με βόλευε πολύ όταν ήμασταν έξω, το άνοιγα, το έβαζα σε ένα μπιμπερό που είχε νερό και έπινε. Μετά δεν ήθελα να συνηθίσει μόνο μία γεύση και ήθελα να τον πάω και στο φρέσκο. Εννοείται ότι αν του βάλεις κατευθείαν φρέσκο γάλα δεν το πίνει, το καταλαβαίνει. Κι έτσι, του έβαζα ας πούμε το 1/5 φρέσκο και τα 4/5 εβαπορέ σε ένα γεύμα και όσο προχωρούσαν τα γεύματα, άλλαζα την αναλογία μέχρι που σε μερικές μέρες έπινε σκέτο φρέσκο...
Ακόμα και τα φρέσκα, η κάθε μάρκα έχει διαφορετική γεύση που αν τη συνηθίσουν μπορεί μετά να κάνουν παραξενιές και να μη θέλουν άλλο... οπότε έκανα ένα κόλπο που μου είχε πει μια φίλη μου, έπαιρνα εναλλάξ διάφορα γάλατα φρέσκα κι έτσι τελείωσε κι αυτό!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": marthoula

Απ: Γάλα για μωρό 1 έτους 27/03/2011 16:34 #313

Αχ, σας ευχαριστώ πολύ
Πολύ χαίρομαι που δεν θα της δώσω τέτοια πράγματα Θα το πω και στην παιδίατρο... Ό,τι πιο απλό, είναι το πιο καλό!!!
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.13 δευτερόλεπτα