Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Γλωσσικη καλλιεργεια
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Γλωσσικη καλλιεργεια

Γλωσσικη καλλιεργεια 28/03/2011 11:24 #322

Συγγνωμη αν γινομαι φορτικη με τα διαφορε θεματα που ανοιγω, αλλα μετα απο ενα σαββατοκυριακο γεματο δραστηριοτητες μου γεννιουνται πολλες αποριες. Λοιπον, τωρα με βασανιζει το εξης: η κορη μου (3,5 χρονων) δε λεει σωστα ολες τις λεξεις. Τι εννοω. Π.χ. πηγαμε στο δελφιναριο, το οποιο επιμενει να λεει «δελφιναρικο». Εγω ξαναλεω την προταση που εχει πει, αλλα με τη λεξη σωστα. Δηλαδη: Λεει εκεινη: Τι ωραια στο δελφιναρικο», και λεω εγω «Ναι, ηταν ωραια στο δελφιναριο». Αποτελεσμα ομως δε βλεπω. Μηπως δεν πρεπει να κανω τιποτα και να την αφησω να τα λεει λαθος; (καποια στιγμη θα τα μαθει… που θα παει). Μηπως να χρησιμοποιησω αλλη τακτικη; Τι λετε;

Απ: Γλωσσικη καλλιεργεια 28/03/2011 11:57 #328

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Χαχαχα!!Χρύσα είναι εένα θέμα που με απασχολεί! Εμείς έχουμε θέμα με το ρο=λο...!
Πάντως νομίζω ότι εφαρμόζεις την καλύτερη τακτική. Έτσι κάνω εγώ με τα μικρά για να μάθουν σωστά τις λέξεις ή για να εμπεδώσουν μία νέα λέξη. Επαναλαμβάνω...την δική τους πρόταση σωστά, ή δημιουργώ νέες προτάσεις με την ίδια καινούρια λέξη. Δοκίμασε το και σε φάση που δεν την έχει πει εκείνη. Π.χ. σήμερα γιαγιά πήγαμε στο δελφινάριο. Στο δελφινάριο περάσαμε υπέροχα γιατί μέσα στο δελφινάριο έχουν τα πανέξυπνα δελφινάκια.Στο δελφινάριο που πήγαμε, το αγαπημένο δελφινάκι μου ήταν η Κάλια...κλπ...
Έτσι λοιπόν δεν προσβάλλεται και εμπεδώνει τη λέξη! Μην αλλάξεις τακτική !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΧρυσαΖ

Απ: Γλωσσικη καλλιεργεια 28/03/2011 19:20 #341

  • kaliroi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Ωραία θέματα ανοίγεις Χρύσα. Συμφωνώ κι εγώ ότι κάνεις το πιο σωστό, την πιο σωστή αντιμετώπιση! Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, ότι γενικά με οτιδήποτε έχει να κάνει με τον λόγο, νομίζω ότι μετά τα 5 θεωρείται ότι πρέπει να κοιτάξεις κάτι και ότι μέχρι τότε δεν ανησυχούν οι ειδικοί...
Επίσης, μια φίλη μου φιλόλογος μου έλεγε και την άκουγα με ενδιαφέρον ότι πολύ κακό κάνουν στα παιδιά τα greeklish... βέβαια είνα μικρά τα παιδιά μας ακόμα ( και δεν έχουν κινητά για sms και δε στέλνουν email, αλλά..... είναι ένα πρόβλημα!!!

Απ: Γλωσσικη καλλιεργεια 28/03/2011 19:31 #344

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
πρόβλημα??τεράστιο! εδώ καμιά φορά αναρωτιέμαι πώς γράφεται το ένα ή πώς γράφεται το άλλο...με αυτά τα greeklish...κάνουν σίγουρα ζημιά....ίσως όταν θα αρχίσουν να γράφουν σε υπολογιστή να τους προτρέπουμε να γράφουν με ελληνικούς χααρκτήρες ελληνικά και όχι με λατινικούς....στο φατσόβιβλίο ας πούμε στην αρχή έγραφα greeklish, τώρα το έκοψα. Το ίδιο και στα e-mail. Βέβαια κακό κάνει πολύ και να τα διαβάζεις γιατί αποτυπώνονται στο μυαλό...
θα δούμε....

Απ: Γλωσσικη καλλιεργεια 28/03/2011 21:55 #350

Συμφωνω… προβλημα μεγιστο!! Κι εγω φιλολογος ειμαι και ασπαζομαι τη θεση της συναδελφου. Το τι βλεπουν τα ματακια μου και ακουν τα αυτακια μου δεν περιγραφεται! Τα greeklish βλαπτουν πολύ το θεμα της ορθογραφιας, καθως τα παντα ισοπεδωνονται σε |ο| και |ι|. Γι’ αυτό θεωρω σημαντικη τη γλωσσικη αγωγη. Εμας βεβαια είναι ακομη μικρα κι ετσι εχω καποιους ενδοιασμους σχετικα με το πώς θα το χειριστω. Πολύ ωραια η ιδεα σου μανουλα των TFA. Θα αρχισω να χρησιμοποιω την ιδια λεξη σε διαφορετικο γλωσσικο περιβαλλον… Ευχαριστω!

Απ: Γλωσσικη καλλιεργεια 29/03/2011 10:24 #356

Έχετε πολύ δίκιο... Φανταστείτε, κι εγώ που δουλεύω πια στον υπολογιστή, ενώ έγραφα πολύ σωστά πάντα ορθογραφικά, το είχα συνδυάσει με την κίνηση του χεριού.. Τώρα στον υπολογιστή πολλές φορές αναρωτιέμαι πώς γράφεται κάτι που πριν το ήξερα... Αν το παθαίνουμε εμείς που υποτίθεται ότι έχουν ριζώσει κάποια πράγματα, φανταστείτε τα μικρά παιδιά.... Πάντως, επειδή είναι το επάγγελμά μου κοντά σε αυτά, υπάρχει γενικότερα μία τάση προς το λεγόμενο "γιοτακισμό" που σημαίνει ότι κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον, θα ισοπεδωθεί η γλώσσα, θα έχουμε όντως μόνο "ι" και "ο" για πιο απλά και ίσως το επόμενο βήμα να είναι οι λατινικοί χαρακτήρες... Σας ακούγεται επιστημονική φαντασία; Δεν είναι πολύ όμως...
Και το σημαντικότερο, με την "τρύπια" παιδεία που υπάρχει στα σχολεία, τι ελπίδες έχουμε;;; Εσύ Χρύσα που είσαι φιλόλογος θα ξέρεις καλύτερα....

Απ: Γλωσσικη καλλιεργεια 30/03/2011 07:24 #373

Τρυπια όπως τη λες! Τουλαχιστον για το γυμνασιο και το λυκειο, για τα οποιο εχω γνωμη. Κριμα!!!

Απ: Γλωσσικη καλλιεργεια 31/03/2011 13:31 #409

Νομίζω ότι πολύ σημαντική βοήθεια θα βρείτε σε αυτό από τα βιβλία. Δηλαδή, όσο πιο πολύ μιλάς στο παιδί και του διαβάζεις ιστορίες, αλλά και του τραγούδάς τραγούδια, βοηθάει πάρα πολύ το θέμα του λόγου, σε όλα τα επίπεδα. Είναι η καλύτερη μέθοδος και αν γνωρίσουν τα βιβλία, ενθουσιάζονται... Βασικά, κι εγώ μεγάλωσα σε ένα σπίτι γεμάτο βιβλία, και πήρα πολύ γρήγορα στον μικρό και γενικά δε μας χωράνε τα βιβλία κτλ κτλ και το έχω δει πόσο πολύ τον έχει επηρεάσει θετικά. Και τα θεωρεί ένα από τα παιχνίδια του, όπως τα αυτοκινητάκια ας πούμε και τα πλέιμομπίλ, έτσι έχει και τα βιβλία, δεν τα ξεχωρίζει!!! (όχι, δεν είναι φυτό το παιδί μου!!! χαχαχα) Κάνει πάρα πολύ καλό βασικά, και στη συγκέντρωση και για αγόρι είναι πολύ σημαντικό... Και αυτό θα βοηθήσει τη γλωσσική του καλλιέργεια σε όλη τη ζωή του, αφού έτσι θα συνεχίσει να διαβάζει και ως ενήλικας.

Απ: Γλωσσικη καλλιεργεια 01/04/2011 18:24 #429

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Έχεις απόλυτο δίκιο! Η αγάπη για τα βιβλία είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα που πρέπει να τους μάθουμε! Και τα δικά μου τρελαίνονται και είναι και ο καλύτερος τρόπος για να ηρεμήσουν εκτός των άλλων! Όπως το είπες! τα αγαπάνε σαν παιχνίδι! Μπράβο Elis!
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.15 δευτερόλεπτα