Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Ραδιενεργεια και γαλα
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ραδιενεργεια και γαλα

Ραδιενεργεια και γαλα 31/03/2011 08:10 #398

Τωρα με το γνωστο θεμα της ραδιενεργειας, τι σκεφτεστε να κανετε με το γαλα των παιδιων;

Απ: Ραδιενεργεια και γαλα 31/03/2011 11:19 #399

  • rania
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Χμμμμμ..... Θυμάμαι με το Τσέρνομπιλ που πήγαινα στο δημοτικό και είχε γίνει χαμός.... Εντάξει, δε λέω, δεν είναι και δίπλα μας, αλλά σίγουρα δε μας αφήνει ανεπηρέαστους.... Για το γάλα που λες, θυμάμαι και τότε ότι λέγανε πως για να φτάσει στην παραγωγή το γάλα που μπορεί να έχει ραδιενέργεια, περνούσαν κάποιοι μήνες.. Οπότε τώρα ακόμα είμαστε καλά... Τότε θυμάμαι που αγοράζανε οι γονείς κούτες εβαπορέ γάλατα... Λες και δεν τα ήπιαμε πιο μετά... Δεν ξέρω Χρύσα και υπόλοιπες... νομίζω ότι αυτά τα θέματα είναι το κουτί της Πανδώρας!!! Και ποτέ δεν ξέρουμε την πλήρη αλήθεια... Με αυτό που γίνεται τώρα, βλέπετε ότι κανείς δεν παίρνει επίσημη θέση και ότι η ίδια η Ιαπωνία έχει χάσει το μπούσουλα.... Είναι γενικά σοβαρό θέμα του τι βάζουμε στο τραπέζι μας (φυτοφάρμακα, αντιβιοτικά κτλ κτλ κτλ.), αλλά νομίζω ότι είμαστε τελείως απροστάτευτοι... και πολλές φορές προτιμώ να μην το σκέφτομαι καν...

Απ: Ραδιενεργεια και γαλα 31/03/2011 12:15 #401

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Θα συμφωνήσω και εγώ Χρύσα δυστυχώς. Έχω και πιο πρόσφατο σχετικό παράδειγμα, τα ορυκτέλαια και τα φυτικά βούτυρα...τελικά νομίζω πώς τα φάγαμε...και εμείς και τα παιδιά μας. Μπορεί όχι αμέσως αλλά πολύ αργότερα ή ανεμειγμενα με άλλα τρόφιμα...
Φυσικά και όλοι θέλουμε να τα αποφύγουμε και όχι τόσο για μας, αλλά φυσικά για τα παιδιά μας...απλά και εγώ νομίζω ότι είμαστε απροστάτευτοι...δυστυχώς. Ακόμη και αν δεν το πιούνε σε γάλα θα το φάνε σε γιαούρτι ή σε τυρί ή σε κάτι άλλο...

Απ: Ραδιενεργεια και γαλα 31/03/2011 13:24 #408

Κορίτσια, ένα έχω να πω: μπλιαξ!!!!!
Πραγματικά το τι τρώμε, δεν θέλω να το ξέρω!!!!! Νομίζω ότι μπορούμε μόνο μέχρι ένα σημείο να κάνουμε κάτι, συμφωνώ με αυτό... Όποιος ζει σε χωριό και έχει καμιά κοτούλα ή κατσίκα για γάλα είναι τυχερός.... Εμείς στην πόλη με τα τυποποιημένα, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα... Θυμάμαι και τη συζήτηση που κάναμε για το γάλα σε άλλο θέμα... Το λεγόμενο "φρέσκο γάλα" εννοείται πως έχει ποσοστό γάλακτος σε σκόνη ας πούμε. Θα το καταλάβετε αν αφήσετε ένα ποτήρι για λίγη ώρα, που καθιζάνει... Το μάθαμε από γιατρό, όταν βρέθηκε συγγενής μας στο νοσοκομείο, δεν κατάλαβα ακριβώς, αλλά από μικρόβιο στο γάλα είχε μια ιστορία στο έντερο και χρειάστηκε χειρουργείο... Και ο γιατρός είπε ότι τα φρέσκα γάλατα δεν παστεριώνονται πολλές φορές και ότι δεν είναι ασφαλή. Και σύστησε να τα βράζουμε πάντα... Να σας πω την αλήθεια, δεν το κάνω. Θυμάστε και κάτι εκπομπές στην τηλεόραση με τα γάλατα από τη Βουλγαρία που δήθεν ήταν ντόπια κτλ κτλ; Αυτά όλα είναι αλήθεια. Μάλιστα, τότε που έμαθα αυτά για το φρέσκο, σταμάτησα να έχω τύψεις που πολλές φορές δίνω εβαπορέ συμπυκνωμένο και θεώρησα ότι μάλλον είναι και πιο σίγουρο από το φρέσκο...
Δε βρίσκεις άκρη... ό,τι κι αν φας έχεις κάτι να σκεφτείς και να αγχωθείς! Λαχανικά και φρούτα=φυτοφάρμακα, γαλακτοκομικά=αντιβιοτικά και τρελλές αγελάδες, κρέας= άστο καλύτερα κτλ κτλ... λάδι=ορυκτέλαιο κτλ κτλ κτλ... ατελείωτος ο κατάλογος...

Εγώ επέλεξα αντί να αγχώνομαι, να κάνω λίγα πράγματα και καλά, δηλαδή:
- όσο λιγότερο τυποποιημένο , τόσο καλύτερα
- όταν έχω ευκαιρία αγοράζω βιολογικά
- δεν δίνω στο παιδί κατασκευάσματα με πρόσθετα γλυκαντικά, δήθεν βιταμίνες κτλ κτλ στα γάλατα
- προσπαθώ να βρίσκω γνωστούς που παράγουν ελαιόλαδο, μέλι κτλ και να παίρνω από αυτούς...
- μόνο ελαιόλαδο στα φαγητά!
- φρούτα εποχής
- κρέας όσο γίνεται άπαχο

.....και ο θεός μαζί μας!!!!

Απ: Ραδιενεργεια και γαλα 31/03/2011 19:54 #413

Αμην!

Απ: Ραδιενεργεια και γαλα 01/04/2011 08:50 #415

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ



Για το φρέσκο γάλα δεν το ήξερα....μας είχαν πει ότι είναι απο αγελαδίτσες....και όχι σκόνη....βέβαια όχι Eλλάδας απαραίτητα...μην τρελαθούμε....από πότε έχει η Ελλάδα τόσες αγελάδες?

Εχω διαβάσει ότι το κατσικίσιο είναι πιο κοντά στο γάλα της μαμάς....αλλά βρωμάει....δεν πίνεται....

Πολύ σωστά αυτά που εφαρμόζεις Elis!!!

Απ: Ραδιενεργεια και γαλα 01/04/2011 10:27 #416

Το πιο κοντινό λέει στο γάλα του ανθρώπου είναι..... της γαϊδούρας!!! Σοβαρά!!!1
Για το κατσικίσιο, οκ, αλλά κάποια χρόνια που πήγαινα σε νησί και είχαν κατσίκες και πίναμε, ένιωθα πολύ τυχερή που έπινα κάτι τόσο υγιεινό και φρέσκο! Πάντως, όταν το έχουν βράσει πρώτα (για τα μικρόβια) και του βάλεις και λίγο κακάο και μελάκι, δε βρωμάει τόσο

Απ: Ραδιενεργεια και γαλα 01/04/2011 11:13 #417

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
xaxaxa!Για σκέψου να πίνανε τα αντράκια μας και γαιδουρινό γάλα!!!χαχα! δεν θα το άντεχα!!!

Απ: Ραδιενεργεια και γαλα 01/04/2011 15:48 #426

Πίκρα αυτά τα θέματα κορίτσια...και πόσα τα μαθαίνουμε μετά, αφού τα φάμε π.χ. είκοσι χρόνια, λένε α, αυτό αποσύρεται... Τι λέμε τώρα... Εγώ άκουσα χθες ότι η ευδαπ θα ρίξει στο νερό κάτι για τη ραδιενέργεια και καλό είναι 3 μέρες να μην πιούμε από βρύση, ούτε μπάνιο... ανεπίσημα δηλαδή... Τώρα τι να σας πω... αν θα το κάνω; Μάλλον όχι, πρακτικά δύσκολο και δε νομίζω ότι θα γλυτώσω κάτι σοβαρό....

Ωραία αυτά που γράφει η elis. Επιτρέψτε μου να προσθέσω και να αποφεύγετε τα πλαστικά σε επαφή με τα τρόφιμα και ΠΟΤΕ στο φούρνο μικροκυμμάτων πλαστικό!!! Λένε ότι είναι πολύ καρκινογόνο (τι δεν είναι θα μου πεις.....)
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.15 δευτερόλεπτα