Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Πρώτη περίοδος μετά τον τοκετό
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πρώτη περίοδος μετά τον τοκετό

Πρώτη περίοδος μετά τον τοκετό 04/04/2011 09:17 #445

Καλημέρα σας, ήθελα να ρωτήσω ένα λεπτό θεματάκι... Θηλάζω τη μικρή που είναι 4 μηνών αποκλειστικά. Μου είχε πει η μαία ότι κανονικά αν θηλάζεις δεν έρχεται περίοδος, αλλά δεν είναι σίγουρο πότε θα ξεκινήσει... Υπάρχει περίπτωση να αδιαθετήσω όσο θηλάζω; Είναι διαφορετικά από πριν, π.χ. έχει λιγότερο αίμα; Και ξέρετε αν ισχύει αυτό που λένε, ότι όσο θηλάζεις στην ουσία είναι αντισύλληψη, ότι δεν μπορείς να μείνεις έγκυος;
Ευχαριστώ πολύ...

Απ: Πρώτη περίοδος μετά τον τοκετό 04/04/2011 18:38 #454

Γεια σου Άννα-Μαρία! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Εγώ θήλασα μέχρι τους 12 μήνες περίπου και αν θυμάμαι καλά, η περίοδος επανήλθε κάπου στον 8ο μήνα. Μην ανησυχείς όμως, γιατί ήταν πιο ελαφριά από ό,τι συνήθως... το ίδιο και οι επόμενες. Γενικά, μετά τα 1-2 χρόνια, ενώ ήταν ελαφριά (καμία σχέση με την εφηβεία που θυμάμαι τις πλημμύρες!!) άρχισε να εναλλάσσεται και με λίγο πιο έντονη ροή, αλλά γενικά από τότε που γέννησα διαρκεί 4 το πολύ 5 μέρες, ενώ πριν φτάναμε στις 6!! Λένε ότι στην ουσία θέλει πολύ καιρό ο οργανισμός και ο κύκλος για να επανέλθει.
Για την αντισύλληψη που λες, η μαία μου θυμάμαι ότι μας έλεγε ότι ναι, όσο θηλάζεις δεν μπορείς να συλλάβεις γιατί δεν έχεις ωορηξία, αλλά ότι επειδή πρώτα γίνεται η ωορηξία και μετά η περίοδος, δεν θα ξέρεις πότε θα τελειώσει η περίοδος αυτή που δεν θα συλλαμβάνεις, οπότε να μην το ρισκάρουμε, γιατί ήξερε και περιπτώσεις που γυναίκα έμεινε έγκυος στους 2,5 μήνες παρόλο που θήλαζε... άρα μην το θεωρήσεις σίγουρη αντισύλληψη, αν τυχόν θές να το αποφύγεις...
Καλή δύναμη και καλή συνέχεια!!!

Απ: Πρώτη περίοδος μετά τον τοκετό 05/04/2011 19:39 #468

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Αννα- Μαρία, είναι ακριβώς αυτό που είπε η Elis. Πρώτα ωορηξία και μετά περίοδος. Οπότε μην το θεωρήσεις δεδομένο ότι δεν συλλαμβάνεις. Απλά συνήθως όσο θηλάζεις αποκλειστικά δεν αδιαθετείς. Αδιαθετείς συνήθως αφού εισάγεις ξένο γάλα ή στέρεα τροφή...δηλαδή αραιώσεις το θηλασμό.
Εγώ στον πρώτο αδιαθέτησα στον 7ο μήνα θηλασμού, στον 2ο στον 11ο μήνα θηλασμού, μετά είχα κενό 2 μήνες, χωρίς περίοδο...οπού και έμεινα έγκυος στην μπεμπούλα...(και το ήξερα...το θεματάκι...δεν πειράζει...τυχερή...) και στην μπέμπα, 9 μηνών πια..δεν έχω αδιαθετήσει ακόμη! Για αίμα...όπως και πριν...λίγο...2 ημερούλες...ναι είμαι από τις τυχερές. ...

Απ: Πρώτη περίοδος μετά τον τοκετό 06/04/2011 12:15 #471

Άννα-Μαρία, όντως, θα δεις αλλαγές, αλλά νομίζω ότι γενικά το σώμα βρίσκει τις ισορροπίες του μετά από μια πρώτη γέννα. Κι εγώ έχω πια πολύ πιο ελαφριά περίοδο μετά το παιδί και συνήθως λιγότερο πόνο. TFA, σοβαρά, διαρκεί δύο μέρες μόνο;;;;;;;;;;;;;;;; τι τύχη!!!!! και χωρίς κανένα θέμα γονιμότητας!!!!! μπράβο τυχερή!!!!!

Απ: Πρώτη περίοδος μετά τον τοκετό 03/05/2011 19:45 #635

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
χαχα! Λευκοθέα! ναι, έτσι είναι ...μην με ματιάσεις (αστειεύομαι) γιατί δεν έχω αδιαθετήσει ακόμη μετά τον τρίτο τοκετό. Μην αλλάξω τώρα!!!2-3 ημέρες και με μικρό σερβιετάκι από τη δεύτερη ημέρα. Κανένα πρόβλημα γονιμότητας, νομίζω σχεδόν με τον αέρα...ούτε να το ευχαριστηθώ δεν προλάβαινα!! χιχιχι
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.26 δευτερόλεπτα