Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Έλειψη σιδήρου και γάλα!!!
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Έλειψη σιδήρου και γάλα!!!

Έλειψη σιδήρου και γάλα!!! 04/04/2011 09:25 #446

Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες! Ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι πιο πολύ για να σας ενημερώσω για κάτι που μου είπε ο παιδιάτρος και μου έκανε εντύπωση. Ο μικρός κοντεύει 3 και πρόσφατα κάναμε εξέταση αίματος, για έλεγχο απλώς. Δεν έχει και πολύ ισορροπημένη διατροφή βέβαια... Οι εξετάσεις έδειξαν ότι έχει έλειψη σιδήρου και παίρνει σιρόπι με συμπλήρωμα, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι πολύ πιθανό να φταίει ότι πίνει πολύ γάλα!!! Ο δικός μου πίνει συνέχεια γάλα στα γεύματα, το έχει για φαγητό (η αλήθεια έιναι ότι μου έμοιασε λίγο!!!!) και πολλές φορές πίνει 4 ποτήρια τη μέρα ή και παραπάνω... Κι εγώ το θεωρούσα μια χαρά αυτό , ότι είναι καλό, αλλά μου είπε ο παιδίατρος ότι πάνω από ένα λίτρο γάλα τη μέρα, δηλαδή 4 ποτήρια, κάνει αναιμία, γιατί δεν βοηθάει την απορρόφηση σιδήρου!!!!! Μου έκανε τρομερή εντύπωση και γι' αυτό είπα να το μοιραστώ μαζί σας....
Ευχαριστώ!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": leuko8ea, elis2011, ΧρυσαΖ

Απ: Έλειψη σιδήρου και γάλα!!! 05/04/2011 09:51 #461

Ευχαριστούμε!!! Καλό είναι αυτό, να ενημερωνόμαστε μεταξύ μας οι μαμάδες...
Τελικά, όλες οι τροφές και οι πιο υγιεινές θέλουν μέτρο, αυτό κατάλαβα εγώ!!!

Απ: Έλειψη σιδήρου και γάλα!!! 05/04/2011 19:15 #466

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Ευχαριστούμε! Θα το κοιτάξω και εγώ λοιπόν γιατί και τα 2 μεγάλα πίνουν 3-4 ποτήρια γάλα, συνήθως με το γευμα...και ο δεύτερος δε, δεν τρώει και ιδιαίτερα κρέας...Ευχαριστούμε!!!

Απ: Έλειψη σιδήρου και γάλα!!! 06/04/2011 21:22 #476

Τι μαθαίνει κανείς!! Ευχαριστούμε λουλουδάκι
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.12 δευτερόλεπτα