Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα;
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα;

Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 05/04/2011 13:30 #464

  • mamakid
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Σκεφτήκαμε να ανοίξουμε αυτό το πολυσυζητημένο θέμα και να μας πείτε την εμπειρία και τη γνώμη σας. Εσείς γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική; Θεωρείτε ότι προχωρούν οι γυναίκες και οι γυναικολόγοι εύκολα σε καισαρική τομή ή ότι γίνεται επειδή είναι απαραίτητο; Γνωρίζετε γυναίκες που έχουν γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική;

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 06/04/2011 04:54 #469

Συμφωνα με ερευνες στην Ελλαδα γινεται καταχρηση της καισαρικης τομης και ολοενα και λιγοτερες γυναικες επιλεγουν (αυτές ή οι γυναικολογοι τους) να γεννησουν φυσιολογικα. Ειδικα στα μεγαλα μαιευτηρια που λειτουργουν ως επιχειρησεις, η καισαρικη διευκολυνει το βεβαρυμενο προγραμμα του γυναικολογου. Εγω γεννησα και τα δυο παιδια φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο (ο γιατρος μου είναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου, κι ας εργαζεται σε ιδιωτικη κλινικη – επιχειρηση). Οι περισσοτερες γνωστες μου γεννησαν φυσιολογικα (στο νησι του αντρα μου χωρις να κανουν επισκληριδιο, εδώ στην Αθηνα με επισκληριδιο). Οσες γνωστες μου κατεληξαν στην καισαρικη ηταν γιατι επρεπε. Στο μαιευτηριο όμως ηταν πολλες εκεινες που ειχαν κανει καισαρικη, μαλλον γιατι επρεπε, συμφωνα με το γιατρο τους, εκτος από μια που το ειχε επιλεξει, για να μη χαλαρωσει ο κολπος της μετα από φυσιολογικο τοκετο. Γνωριζω γυναικες που γεννησαν φυσιολογικα μετα από μια καισαρικη, αλλα η συμβουλη του γιατρου ηταν να μη μεινουν εγκυος πριν περασει ενας χρονος από τον πρωτο τοκετο. Νομιζω πλεον ότι δεν ισχυει αυτό που ελεγαν ότι μετα από καισαρικη πρεπει να συνεχισεις με καισαρικη. Παντως να προσθεσω ότι εδώ στην Ελλαδα τα πραγματα είναι λιγο πισω σε σχεση με το εξωτερικο, οπου μπορεις να γεννησεις στο σπίτι σου ή μεσα στο νερο κλπ. Στην Αγγλια οι γυναικες γεννουν μονο με την καθοδηγηση της μαιας (ετσι μου ειχε πει ο γυναικολογος μου). Αν είναι κατι λαθος, διορθωστε με παρακαλω. Ευχαριστω!!

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 06/04/2011 12:01 #470

Αυτό κι αν είναι θέμα με πολύ ζουμί!!!! Κι εγώ θυμάμαι κάτι αδικαιολόγητα ποσοστά καισαρικής... Το ίδιο συμβαίνει κι εδώ, όπως και στο θηλασμό, ελλιπής ενημέρωση, πες και λίγο ο φόβος για τους πόνους του τοκετού.. Αλλά βασικά πάλι το ίδιο, κακή ενημέρωση! Εγώ δεν είχα ιδέα και αφού γέννησα (φυσιολογικά, με επισκληρίδιο), άκουσα ένα σωρό και κουφάθηκα!!! Αυτό που λες, ότι γυναίκες δεν ήθελαν να γεννήσουν γιατί χαλαρώνει ο κόλπος και μετά δεν θα είναι ίδιο το σεξ (!!!!!!!!!!!), άλλες φοβόντουσαν τον πόνο και τελικά δεν ξέρω αν κατάλαβαν ότι το χειρουργείο είναι χειρότερος πόνος!!!!!! Και για καιρό μετά!!! Τι να πεις!!! Και το άλλο το ξέρετε; Ο προγραμματισμένος τοκετός, με ορό για πρόκληση ωδινών;;;; Άλλο κόλπο κι αυτό, για να προγραμματίζουν οι γυναικολόγοι τις γέννες.... Νομίζω ότι είναι απαράδεκτα όλα αυτά και ότι ο άνθρωπος το παράκανε να προσπαθεί να κάνει τον θεό! Αν δεν υπάρχει ΣΟΒΑΡΟΣ ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ γιατί να μπει στη διαδικασία η γυναίκα να κάνει καισαρική; Και να υποβληθεί σε αυτή τη διαδικασία και το βρέφος; Γιατί είχα διαβάσει ότι τό μωρό είναι αυτό που εκλύει μια ορμόνη και ξεκινά ο τοκετός. Γιατί να του προκαλέσουμε νέο σοκ, αρκετό δεν είναι που θα βγει ξαφνικά από τη μήτρα; Πώς αποφασίζουμε να το βγάλουμε όποτε θέλουμε αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος;;;;; Συγνώμη αν ακούγομαι ακραία, αλλά με κάτι τέτοια εκνευρίζομαι πολύ!!!!

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 06/04/2011 14:37 #472

Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

Καταρχήν θα ήθελα να πω ότι πράγματι τα ποσοστά είναι εξωφρενικά... Κατά δεύτερον ότι είναι πράγματι απαράδεκτο να γίνονται οι καισαρικές, επειδή η μάνα βαριεται ή φοβάται (εδώ βρίσκεται και ο ρόλος του γιατρού να την στηρίξει). Από την άλλη είναι απαράδεκτοι οι γιατροί που υποστηρίζουν την καισαρική ή υπογείως σε οδηγούν σε αυτή...Εγώ λοιπόν γέννησα το 1ο μου παιδί με καισαρική και το 2ο με φυσιολογικό τοκετό... Για να εξηγηθώ... δεν ήταν επιλογή μου η καισαρική... ήμουν ενάντια και όταν ο γιατρος τελευταία εβδομάδα μου λέει πάμε για καισαρική, έκλαιγα και το είχα πάρει πολύ βαριά... ταυτόχρονα έψαχνα να βρω αν η αιτιολογία του ήταν αληθινή... Στο ίντερνετ λοιπόν βρήκα ότι η αιτιολογία του ήταν "σωστότατη"... Ότι δηλ.δεν έχει κατέβει το μωρό και ο τραχηλος είναι ακόμη κλειστός και δεν μπορεί να περιμένει πέραν της ημερομηνίας που μου έχει δωσει και άλλα πολλά που μου είχε πει, για να πεισθώ. Επειδή όμως παρόλ' αυτα αντέδρασα και επέμενα, με έπεισε να μπούμε την ημερομηνία που μου είχε δώσει ως τελευταία... για πρόκληση... υποτίθεται μου βαλανε ορό και παρόλα αυτα΄εγω δεν είχα καθόλου πόνο, παρόλο που είχαν περασει ώρες...κάπως έτσι έγινε η καισαρική και ως αιτιολογία γράψανε αδράνεια μήτρας (που παρεπιπτόντως είναι κάτι μόνιμο και ως εκ τούτου ούτε στο δευτερο θα μπορόύσα να γεννησω φυσιολογικά) και δυσαναλογία βρέφους- μανας... Θα μου πει τώρα κάποιος: καλά δεν ήξερες ότι θα μπορουσε να περιμένει και 2 εβδομάδες?Δεν το ήξερα ή στην φάση που ήμουν δεν μπορούσα να το θυμηθω, παρόλο που ειχα διαβασει πολύ...τον εμπιστεύθηκα λοιπόν...

Στο μεταξύ βέβαια επειδή δεν ησύχασα, ρωτούσα διαρκώς για φυσιολογικό μετά από καισαρική...ώσπου μια φίλη μου υπέδειξε κάτι μαίες που το αναλαμβάνουν...παρακολούθησα τα μαθήματα τους και εκει πια έμαθα αρκετά για την καισαρική μου και γενικώς για τις πραγματικές συνθηκες που επικρατούν...έμαθα λοιπόν ότι αν δεν σε πιάσουν οι πόνοι εγκαιρωςόπως εμένα, οι γιατροί στην Ελλάδα, δεν μπορούν να περιμένουν παραπάνω, γιατί ο νόμος, αν γίνει κάτι τους καλύπτει μόνο μέχρι την 40η εβδομάδα και καθόλου αν περιμένουν περαν αυτής... Παντού στο κόσμο δίνουν και περίπου 2 εβδομάδες επιπλέον... Έπειτα ιδίως στα ιδιωτικά όπως είπαν οι φίλες πέφτει πολύ σφάξιμο, γιατι κατάρχην πολλοι γιατροί δεν ξέρουν να ξεγεννάνε και δευτερον δεν τους συμφέρει ουτε οικονομικά, ούτε λόγω χρόνου καθώς θα πρεπει να περιμένουν την γυναίκα όσο χρειάζεται...αυτά τα τελευταία βέβαια τα ήξερα και γι' αυτό δεν ησύχαζα...

Ως προς την καισαρικη μπορώ να πω ότι πράγματι είναι πολύ πιο δύσκολη κατάσταση, αφού είναι χειρουργείο... εγώ απ΄τον πόνο τις πρώτες μέρες ούτε να πάω τουαλέτα δεν μπορούσα αλλά ούτε και να περπατήσω... όταν μου λένε οι γυναίκες που κάνανε καισαρική, ότι μετά ήταν εντάξει, απορώ...

Για τον φυσιολογικό είχα την εξής δυσκολία. Ενώ στον κόσμο έξω δεν θεωρείται δεδομένο ότι μετά απο καισαρική πας πάλι για καισαρική, στην Ελλάδα δεν βρίσκεις γιατρό να προχωρήσεις σε φυσιολογικό... Βρήκα μετα κόπων κάποιον σε δημόσιο νοσοκομείο, καθώς τα λεφτά στο ιδιωτικο έβγαιναν εξαιρετικά υψηλα... παρόλο που ήταν ένας από τους 3 ή 4 που το κάνουν στην Ελλάδα, με αποθάρρυνε εντελώς...έτσι συνέχισα με τις μαίες και ένα γιατρό που εκείνες μου σύστησαν... δεν ισχύει λοιπόν αγαπητή Χρύσα, άλλα άντε βρες γιατρό να το κάνει... πικραμένη ιστορία... Τελοσπάντων τα καταφεραμε με πολλή επιμονή και φτάσαμε αισίως μέχρι το τέλος...
Αγαπητή Λευκοθέα δεν το επιθυμούν όλες οι γυναίκες και είναι λιγότερες αυτές που το επιλέγουν για την βόλεψη τους... περισσότερες είναι αυτές που δείχνουν εμπιστοσύνη σε έναν γιατρο, που τους τον σύστησαν ως καλό και που τις παραπλάνησε... και δεν είναι όλες ανενημέρωτες, απλά στην κρίμη ώρα φοβήθηκαν όχι τους πόνους, αλλά το να μην πάει κάτι στραβά, αν δεν ακούσουν τον γιατρό τους... γι'αυτό νομίζω ότι είναι προτιμότερο να δείχνουμε την αυστηρότητα απέναντι σε αυτό το σύστημα που προωθεί τις καισαρικές και το ξένο γάλα και να μην την εξαντλήσουμε πάνω στιες γυναίκες που έκαναν καισαρική... οι συνθηκες που έγινε κάθε φορά είναι ειδικές...ακόμη κι αν είναι λανθασμένες...

συγγνώμη για την έκταση... αλλά αυτό το θέμα είναι τεράστιο!

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 06/04/2011 20:17 #473

Πολύ ενδιαφεροντα όλα αυτά, και πραγματικα εχω μεινει αφωνη με οσα γραφεις mairypoppins. Νομιζω ότι εχεις απολυτο δικιο. Το συστημα και οι γιατροι σε κατευθυνουν λαθος. Κι όπως λες κι εσυ Λευκοθεα δεν υπαρχει καλη ενημερωση ουτε στις γυναικες! Η αληθεια είναι ότι ουτε κι εγω ενημερωθηκα σωστα. Δεν το εψαξα καθολου. Ο γιατρος μου ειπε ότι θα παμε γα φυσιολογικο τοκετο και το αποδεχτηκα, οποτε διαβασα λιγα πραγματα σχετικα με αυτό. Π.χ. η καισαρικη ποσο επηρεαζει το εμβρυο; Οντως το μωρο παθαινει σοκ στην καισαρικη; (γνωριζω για την ωκυτοκινη, αν θυμαμαι ετσι λεγεται, που διευκολυνει τον τοκετο, αλλα δεν ξερω τιποτα για το ποσο επηρεαζει το εμβρυο). Το μονο που ξερω είναι ότι η καισαρικη ποναει περισσοτερο από τον φυσιολογικο τοκετο (δεν το βιωσα, αλλα το ειδα καθως στο μαιευτηριο, οσες ειχαν κανει καισαρικη πραγματικα υπεφεραν!!! Ολες πονουσαν πολύ, εκτος από μια, εκεινη που σας ειπα ότι το επελεξε για να μη χαλαρωσει ο κολπος της. Παιδια, ηταν απιστευτο!! Ουτε ορο της εβαλαν, σηκωνοταν κανονικα, εφαγε κανονικα!! Τι να πω. Ο γιατρος της ειχε εκπαιδευτει στην Ελβετια. Παντως, αν δε το εβλεπα με τα ματια μου, δε θα το πιστευα!). Αρκετες γνωστες μου που εκαναν καισαρικη, το εκαναν γιατι δεν ειχαν άλλη λυση. Αν και τωρα με οσα γραφεις mairypopins εχω αρχισει να αμφιβαλλω!! Αλλα είναι λιγο δυσκολο να αμφισβητησεις το γιατρο σου (εδω ερχεται και η δικη μας ελλειψη ενημερωσης, όπως σωστα λες Λευκοθεα). Κι εγω που όπως σας ειπα δεν ειχα ενημερωθει παρα πολύ, λιγες βδομαδες πριν τον τοκετο στο πρωτο παιδι, ειχα ένα θεμα με τα αιμοπεταλια, τα οποια βρισκονταν σε υπερβολικα χαμηλα επιπεδα. Αυτό σημαινε ότι σε περιπτωση αιμορραγιας δε θα επηζε το αιμα μου, κι επειδη θεωρουν ότι ο,τι συμβαινει στη μανα, συμβαινει και στο μωρο, ο φυσιολογικος τοκετος θα εθετε το βρεφος σε κινδυνο. Ετσι ο γιατρος μου ειπε ότι αν τα αιμοπεταλια δεν ανεβαιναν θα μου εκανε καισαρικη. Θυμαμαι ότι δεν αντεδρασα. Ειπα οκ!! Ευτυχως στο τελος ανεβηκαν τα αιμοπεταλια και γεννησα φυσιολογικα, απλως θελω να πω ότι δε θα αμφισβητουσα το γιατρο. Θα εκανα καισαρικη. Νομιζω ότι καπως ετσι πρεπει να σκεφτονται και οι περισσοτερες που κανουν καισαρικη. Νομιζω..
Mamakid να υποθεσω ότι θα μας ετοιμασεις αρθρακι για τις διαφορες φυσιολογικου τοκετου και καισαρικης και τις συνεπειες σε μαμα και εμβρυο; Ετσι.. να ξερω για το τριτο μου παιδι!!

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 06/04/2011 21:13 #474

Καλησπέρα κι από μένα. Πονεμένη ιστορία!!! Κι εγώ συμφωνώ ότι πάσχει κι εδώ όπως και στο θέμα του θηλασμού. Η ενημέρωση είναι .... άστα. Και οι γονείς, ιδιαίτερα στο πρώτο παιδί έχουν (έχουμε) πια τόσο άγχος, για μια πολύ φυσική διαδικασία κατά τα άλλα!!! Και αυτό το άγχος το εκμεταλλεύονται δυστυχώς κάποιες φορές μερικοί (γιατροί, κλινικές κτλ κτλ). Γενικά είναι πονεμένη ιστορία, είναι ολόκληρη βιομηχανία.. όπως και το ξένο γάλα... και νομίζω ότι και οι γιατροί πια αντιμετωπίζουν τον κόσμο, τις γυναίκες ως πελάτες και ως ψυχροί επαγγελματίες που θέλουν να βγάλουν περισσότερα... Εγώ είχα πολύ σοκαριστικές εμπειρίες, ευτυχώς μόνο ως θεατής, γιατί γέννησα (φυσιολογικά, και μάλιστα 3 βδομάδες νωρίτερα) παραμονές Δεκαπενταυγούστου... ξέρετε τι σημαίνει αυτό;;; Το τι καισαρικές είδα και τι προγραμματισμένους τοκετούς με τεχνητούς πόνους, για να πάνε οι γιατροί διακοπές τον δεκαπενταύγουστο, δε λέγεται.... Στην αίθουσα ανάνηψης έμαθα για τους τεχνητούς που προκαλούν τοκετό φυσιολογικό, από μια κοπέλα που θεωρούσε πολύ νορμάλ ότι ο γιατρός της την προγραμμάτιζε (και στα 2 παιδιά) λίγο μετά τον 8ο μήνα "γιατί θεωρεί ότι δεν υπάρχει λόγος να περιμένουμε αν το μωρό έχει σωστό βάρος" και έπαθα λίγο σοκ!!! Μα, τι χαζή η φύση, που αφήνει τα μωρά στην κοιλιά περισσότερο, δεν θα τη διορθώσουμε εμείς; Αλοίμονο!!!!! Τι να λέμε ρε παιδιά..... Εγώ ήμουν πολύ τυχερή γιατί δεν είχα ενημερωθεί ούτε το είχα ψάξει, αλλά μια πολύ καλή φίλη γιατρός μου σύστησε τη συγκεκριμένη γυναικολόγο και πραγματικά εκτιμώ απεριόριστα τη στάση της, που κατόπιν βλέποντας τι κυκλοφορεί, κατάλαβα πόσο σπουδαία και σπάνια (δυστυχώς) είναι...
Και συνήθως δυστυχώς, οι περισσότερες γυναίκες , όπως κι εσύ mairy poppins, στο πρώτο παιδί έχουν τυφλή εμπιστοσύνη στο γιατρό (εννοείται ότι δεν έχουν ευθύνη αυτές, αλλά αυτός), αλλά στο δεύτερο το ψάχνουν περισσότερο και ξέρω πάρα πολλές φίλες μου που μετά το πρώτο παιδί ήθελαν να αλλάξουν γυναικολόγο. Αυτό λέει πολλά...

Σοκαριστική η λέξη "σφάξιμο" που αναφέρεις marry poppins... Αλλά είναι η αλήθεια, κι όποιος δεν τη βλέπει εθελοτυφλεί. Όσο για αυτό που λες Χρύσα, δε διαφωνώ ότι η κοπέλα με τον γιατρό από την Ελβετία ίσως είχε διαφορετική τομή από κάποιον που ήξερε πώς να κάνει με το λιγότερο κόστος στο σώμα της αυτή τη δουλειά ας πούμε, αλλά γενικά, νομίζω ότι όσες το επέλεξαν μέσα τους από φόβο ή κάτι παρόμοιο, δεν πολυμιλάνε για το πόσο πονούσαν... για ευνόητους λόγους....
Αλλά κι εγώ είδα στο μαιευτήριο όσες είχαν κάνει καισαρική και πραγματικά τις λυπόμουν. Εμείς με τον φυσιολογικό, αμέσως περπατάγαμε, θυμάμαι πόσο ανάλαφρη ένιωθα χωρίς το μωρό μέσα (επιτέλους!!!) και πόσο ήθελα να περπατάω και πόσο γρήγορα επανερχόταν ο οργανισμός μέρα με τη μέρα. Αυτό αποδεικνύει και το βίωσα, πόσο φυσική είναι η διαδικασία και πόσο ταλαιπωρεί το σώμα αντίθετα μια χειρουργική επέμβαση. Που σίγουρα ρε παιδί μου, αν είναι να γίνει για να μην υπάρχουν επιπλοκές, μακάρι, θα σωθούν άνθρωποι που δεν θα σώζονταν, αλλά όχι αυτό που γίνεται...

Έχω ακούσει κι εγώ διάφορα για τον προκλητό τοκετό και αυτό που αναφέρατε ότι το μωρό "αποφασίζει" πότε θα γεννηθεί. Επίσης θυμάμαι ότι είχα διαβάσει κάπου (επειδή κι εγώ είμαι παιδί καισαρικής, πριν 33 χρόνια φανταστείτε, αλλά υπήρχε σοβαρό θέμα τότε με δίκερο μήτρα κτλ) και το είχα προσέξει γιατί με αφορούσε (!) ότι η πρώτη ανοσοποίηση του μωρού γίνεται όταν περνάει από τον κόλπο της μητέρας όπου εκτίθεται σε διάφορα (ακόμα και μικρόβια, γι' αυτό πεθαίνουν από τέτανο στην Αφρική τα μωρά, νοσούν όταν γεννηθούν, κολλάνε από τη μαμά, κάτι τέτοιο) και είναι η πρώτη ενεργοποίηση του ανοσοποιητικού τους συστήματος!!! Παιδιά, η φύση είναι σοφή κι εμείς καθόμαστε και.... μην πω!!!!

Α, και το τελευταίο!! Τη μέρα μετά που γέννησα, έμαθα από τη γυναικολόγο μου που το είχε πει τη μέρα του τοκετού στους δικούς μου, ότι άλλος γιατρός στη θέση της θα μου είχε κάνει καισαρική, γιατί το μωρό κοιτούσε λάθος (κάτω το κεφάλι, αλλά κοιτούσε μπροστά αντί πίσω και είναι πρόβλημα) αλλά εκείνη είπε ότι θα το προσπαθήσουμε... Τι να λέμε.... Είναι όλα νομίζω πόσο άνθρωπος είσαι.... ειδικά όταν επιλέγεις να έχεις στα χέρια σου την υγεία των άλλων και να τους ξεγεννάς....

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 06/04/2011 21:47 #477

Είναι ατελείωτα αυτά που θα μπορούσαν να γραφτούν σχετικά με την καισαρική... αν κάποιος παρακολουθησει τα μαθήματα φρίττει απο αυτά που μαθαίνει να γίνονται... εννοω τις τακτικές των γιατρών και του συστήματος αυτού... αυτά ισχύουν βέβαια περισσότερο στον ιδιωτικό τομέα...

η ωκυτοκίνη είναι η ορμόνη που παράγεται φυσικά κατα τον τοκετο και οδηγεί στις συσπάσεις... όμως η παροχή με ορό ωκυτοκίνης, που γίνεται συνήθως πριν την καταλληλη ώρα, καθώς όπως είπα πρέπει να γεννάμε υποχρεωτικά μέχρι τις 40 εβδομάδες, όχι μόνο δεν διευκολύνει τον τοκετό, αλλά μπορεί να οδηγήσει και σε καισαρική! έπειτα για το έμβρυο (αλλά και για την μάνα) είναι πολύ επώδυνο, καθώς οι συσπάσεις δεν έρχονται φυσιόλογικά, αλλά ξαφνικά και μάλιστα με μεγαλύτερη ένταση από αυτήν που η φύση προβλέπει για το στάδιο, στο οποίο βρίσκεται κάθε φορά ο τοκετός... το παιδί με λίγα λόγια πονάει περισσότερο, γιατί ενώ ακόμη δεν είναι έτοιμο και σε κατάλληλο σημείο, πιέζεται πολύ να κατέβει...

δυστυχώς εγώ καταλαβα εκ των υστέρων μέσω των μαθημάτων ότι δεν εδειξα το κατάλληλο θάρρος έστω και τελευταία στιγμή να αλλάξω γιατρό και κυρίως είχα εν τέλει άγνοια, παρόλο που είχα σχετικά διαβάσει για τον τοκετό... ήμουν από την άλλη τόσο σιγουρη ότι θα γεννησω φυσιολογικά, που δεν είχα καν ψαξει τα σχετικά με την καισαρική, οπότε δεν ανακάλυψα εγκαίρως τα τρικ...

έπειτα ο πόνος της καισαρικής δεν είναι τπτ για μια γυναικα που δεν το επέλεξε... το βαρύτερο είναι η ανικανότητα που νιώθει... θυμάμαι να αναρωτιέμαι διαρκώς, γιατι η δική μου φύση δεν λειτούργησε...και η αδράνεια μήτρας σαν όρος μου έπεφτε πολύ βαρύς...όπως επίσης λυπόμουν, γιατι ένιωθα ότι δεν έκανα το καλύτερο για το παιδί μου... Τελοσπάντων τώρα τουλάχιστον όσο μπορώ, προσπαθώ να ενημερώνω άλλοτε ευθέως και αλλοτε πιο διακριτικά για όλα αυτά, όπως και για τον θηλασμό, μήπως και κάποιος άλλος ξεφύγει απο μια λανθασμένη επιλογή...

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 07/04/2011 11:27 #478

Προφανώς mary poppins το έχεις ψάξει πάρα πολύ , αφού σε αφορούσε και πραγματικά σου αξίζουν συγχαρητήρια που το δοκίμασες για φυσιολογικό τοκετό μετά την καισαρική και το ήθελες τόσο. Βέβαια, δε νομίζω ότι έχεις τόσο δίκιο να λες ότι η γυναίκα που αναγκάστηκε να κάνει καισαρική πρέπει να νιώθει τόσο άσχημα για τον εαυτό της και τη φύση της... ας πούμε να νιώθει άχρηστη... είναι πολύ βαρύ και νομίζω ότι αδικείς τον εαυτό σου αν νιώθεις έτσι.. Όσο για τους "όρους" που σκαρφίζονται για να δικαιολογήσουν τις καισαρικές, πραγματικά είναι απίθανοι... κι εγώ πια δεν τους έχω εμπιστοσύνη με όσα έχω ακούσει. Μου θυμίζει την κλασσική φράση απενοχοποίησης που λένε τόσο χαμογελαστά για τον θηλασμό ότι "δεν είχα γάλα" ή " το μωρό δεν έπιανε τη θηλή!!!!!!" αλλάζω λίγο θέμα τώρα, αλλά αυτό με το ότι το μωρό δεν πιάνει τη θηλή, είναι άλλο πράγμα, δηλαδή έχεις χαζό μωρό, που αν δεν υπήρχε η εταιρεία Χ.... θα πέθαινε από την πείνα!!!!Πριν εκατό χρόνια δηλαδή θα ήταν καταδικασμένο το μωρό επειδή ήταν τόσο χαζό που δεν μπορούσε να μασουλήσει και να φάει!!! Δόξα στην εταιρεία που σώζει τόσα μωρά!!!!!! Τι να λέμε!!!!!! Δυστυχώς, θέλει πάαααρα πολύ ψάξιμο και πολύ πριν μείνεις έγκυος. Όταν έχεις μείνει έγκυος και αρχίζουν τα άγχη, δεν μπορείς να σκεφτείς καθαρά.

Όσο για αυτό που λες ότι δεν είχες θάρρος να αλλάξεις γιατρό τελευταία στιγμή, πάλι νομίζω αδικείς τον εαυτό σου. Επίσης, σχεδόν απίθανο να σε αναλάμβανε γιατρός στον τελευταίο μήνα... βλέπεις φοβούνται κι αυτοί. Δεν ήξερα ότι ο νόμος τους καλύπτει μέχρι τις 40 εβδομάδες. Αν και νομίζω ότι κι αυτό, στατιστικό καθαρά είναι, γιατί δεν μπορείς να ξέρεις πότε ακριβώς έμεινες έγκυος, το υπολογίζουν στο περίπου... εγώ π.χ. ήξερα ακριβώς πότε έγινε, άντε 2 μέρες απόκλιση, γιατί ήξερα πότε δεν είχαμε προφύλαξη. Και η ημερομηνία δεν ήταν ακριβώς 40 βδομάδες....! Τέλος πάντων, τι να λέμε... Βέβαια, ξέρω και ότι είναι επικίνδυνο να περάσει ο σωστός καιρός και να μην οξυγονώνεται καλά το μωρό αν ο πλακούντας είναι στα τελευταία του... ξέρω και περίπτωση δηλαδή γνωστής που επειδή δεν το πήρε έγκαιρα ο γιατρός, έχει σοβαρές εγκεφαλικές βλάβες και μεγάλο ποσοστό αναπηρίας... τι να πω... υποθέτω ότι αυτό σημαίνει ότι πρέπει να παρακολουθείς τη γυναίκα σχεδόν καθημερινά, ώστε να μην κινδυνεύεις από κάτι τέτοιο, αλλά να εξαντλήσεις όλα τα φυσιολογικά περιθώρια για φυσιολογικό τοκετό κτλ. Ποιός κάθεται όμως να το κάνει αυτό;;;;;; ποιός γιατρός εννοώ;;;;;;

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 07/04/2011 22:45 #492

Όταν λέω ότι ένιωθα τόσο άσχημα, εννοώ πραγματικά τότε... αυτό μου βγήκε σε εκείνη την φάση και μιλώντας και με άλλη γυναίκα που έκανε καισαρική χωρίς να το θέλει, ένιωθε ακριβώς τα ίδια...δηλαδή ανικανότητα...δεν έπεσα βέβαια και σε καταθλιψη, καθώς η χαρά ήταν μεγαλύτερη... τώρα πια και μετά το δεύτερο αποδέχτηκα ότι έκανα λάθος επιλογή και το ξεπέρασα... απλά οι πρώτες σκέψεις ήταν αυτές...

αυτό που θα πω το λέω ενημερωτικά και μόνο... βρίσκεται πάντα γιατρός, ακόμη και τελευταία στιγμή... και το λέω διότι αυτό φοβούνται πολλές γυναίκες και δεν αφήνουν τον γιατρο... σκεφτείτε μόνο ότι στα δημόσια νοσοκομεία, στα οποία είναι σαφώς λιγότερες οι καισαρικές, καθώς οι γιατροί είναι πιο έμπειροι (και για άλλους λόγους βέβαια), καθημερινά δέχονται πολλά περιστατικά που δεν έχουν γιατρό που τα παρακολουθεί από πριν...

Σχετικά με τις 40 εβδομάδες: Βεβαίως και είναι στατιστικό και γι' αυτό στο εξωτερικό δίνουν περιθώριο μέχρι και τις 42 εβδομάδες... όμως εδώ βρίσκεται το παράλογον των ελληνικών νόμων που ορίζουν τις 40 εβδομάδες ως τελική ημερομηνία και οι γιατροί που το ξέρουν αυτο το εκμεταλλεύονται κατά πως τους βολεύει... βρίσκουν δηλ. πάτημα. Έπειτα κάτι μπορεί να γίνει, όταν ο γιατρός ή η μαία δεν σε παρακολουθεί... Εγώ γνωρίζω πάντως ότι οι μαίες, που με βοήθησαν στο δεύτερο παιδί, κάνουν αυτό ακριβώς...από την ώρα που η γυναίκα μπει στον μήνα της, έχουν συνεχή επικοινωνία ή και προσωπική επάφη (μπορεί και καθημερινά) και όταν αρχίσει ο τοκετός, δεν σε αφήνουν ποτέ μόνη... είναι διαρκώς μία ή δύο μαζί και βοηθάνε με ασκήσεις και τεχνικές που γνωρίζουν...
Οι μαιευτήρες άλλωστε υπάρχουν κανονικά μόνο για τις επιπλοκές, όχι για μια φυσιολογική γέννα. Τα χουμε μπλέξει λίγο εδώ και στην γέννα δίνεται βαρύτητα στον ρόλο του γιατρού, ενώ οι μαίες (όταν είναι σωστές, έμπειρες και με γνώση) είναι αυτές που κάνουν όλη την δουλειά...και αυτό συμβαίνει, γιατί μας έχουν περάσει, ότι η γέννα είναι ασθένεια... ενώ είναι κάτι απολύτως φυσικό και φυσιολογικό...

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 07/04/2011 22:54 #493

για τον θηλασμό, έχω γράψει στο άλλο θέμα, το σχετικό... είναι τραγική η κατάσταση και εξωφρενική... φταίνε από την μία οι γυναίκες που δεν έχουν καταλάβει ότι όταν κάνεις ένα παιδί δεν το κάνεις για διακοσμητικό, αλλά πρέπει να κοπιασεις και να να ασχοληθείς με αυτό, όμως φταίει περισσότερο και αυτό το σύστημα που προωθεί το ξένο γάλα... έχει δουλέψει χρόνια για την υποβάθμιση του θηλασμού και γι' αυτό υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα... δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι γιατι δεν ειναι και σχετικό με το θέμα... νομίζω όμως ότι πρέπει να το λέω, αυτό που μου συνέβη... το 1ο παιδί το θήλασα 15 μήνες, παρόλου που μια νοσοκόμα εκεί μου έλεγε ότι δεν έχω γάλα... στο 2ο είχα γάλα ένα μήνα πριν γεννήσω και θήλασα αμέσως με το που γέννησα, δηλαδή μέσα στα επόμενα 10 λεπτά... έρχεται η ίδια (ούτε ξέρω πως έτυχε) και μου λέει το ίδιο... όταν της περιέγραψα την κατάστασή μου, γυρνάει και λέει στις άλλες λεχώνες που μερικές ήταν και πρωτότοκες: είδατε η μάνα που ξέρει; Δεν πρόλαβα να της απαντήσω καταλλήλως σ' αυτό, γιατί την έκανε ταχέως... δηλ. όσες δεν ξέρουν, βράστα όρυζα...

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 08/04/2011 17:24 #499

  • flora
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Διάβασα προσεκτικά όσα γράψατε όλες. Κι εγώ θαύμασα την περίπτωσή σου mairy poppins!!!! Μπράβο σου που το έψαξες έτσι. Όπως λέει η Χρύσα, θα είχε ενδιαφέρον ένα άρθρο από το mamakid, αλλά δεν ξέρω πόσες αλήθειες θα πούνε οι γιατροί όταν τους ρωτήσουμε για κάτι τέτοιο... θα θέλουν να μιλήσουν για τις αλήθειες και να εκτεθούν;;;;; Πάντως, βοηθάει πολύ και το διαδίκτυο, που μπορούμε πια να ψάξουμε πληροφορίες και να μη βασιζόμαστε μόνο σε ό,τι λέει ο γιατρός, αλλά να διασταυρώνουμε απόψεις.

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 08/04/2011 19:09 #500

Θα είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρον...
όμως ελάχιστοι γιατροί θα μιλήσουν με σοβαρότητα... μόνο οι μαίες, όχι όλες αλλά οι ευσυνείδητες, μπορούν να πουν τα πράγματα ως έχουν...

Ελπίζω απλά να βοηθήσω με την δική μου ιστορία, μια και πραγματι το ίντερνετ δίνει την δυνατότητα διακίνησης της πληροφορίας

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 01/01/2012 23:43 #855

Mairy Popins δυστυχώς πέρασα μια από τα ίδια στο πρώτο μου παιδάκι...με ρωτάνε γιατί έκανα καισαρική και δεν ξερω πραγματικά τι να απαντήσω...Δυστυχώς όμως ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και οι λάνθασμένες επιλογές πληρώνονται... Τώρα είμαι σε φάση που σκέφτομαι να κάνω το δεύτερο παιδάκι... Αν και το ήθελα νωρίτερα ακόμη περίμενα να περάσει το απαραίτητο διάστημα για φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική. Ο σύζυγός μου είναι επιφυλαχτικός και φοβάται... εγώ όμως όσο διαβάζω και όσο ενημερώνομαι πείθομαι όλο και πιο πολύ... Θα ήθελα όμως να έρθω σε επαφή με κάποια κοπέλα που να το έχει ήδη δοκιμάσει να ανταλλάξουμε απόψεις και να μάθω για την εμπειρία της. Αν θέλεις θα μου ήταν μεγάλη χαρά να επικοινωνήσεις μαζί μου στο μέιλ μου dionysiapetraki@yahoo.gr. θα περιμένω με πολλή χαρά και αγωνία!

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 02/01/2012 01:13 #856

Διονυσία σου έστειλα...

Απ: Φυσιολογικός τοκετός/Καισαρική-πιστεύετε ότι έχει γίνει κατάχρηση της καισαρικής τομής στην Ελλάδα; 14/06/2012 14:31 #885

Δεν ξερω για σας κοριτσια.....εγω θα σας πω την δικη μου αποψη στο θεμα αυτο...διοτι τραβηξα και πονους πολλους προσπαθωντας να γεννησω φυσιολογικα και στο τελος καταληξαμε σε καισαρικη τομη. Η αληθεια ειναι πως με το που εμαθα οτι ειμαι εγκυος ηθελα να γεννησω με καισαρικη....τελοσπαντων μου εσπασαν τα νερα ξημερωματα με πονους φριχτους ανα δυο λεπτα και οι γιατροι με αφησαν 14 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΩΡΕΣ μηπως και κανω διαστολη και γεννησω φυσιολογικα....στο τελος διοτι ειχα εξαντληθει εκανα καισαρικη και θελω να πω πως ΔΕΝ μετανιωσα και πως παρολο τους πονους που ειχα μετα.....καταλαβα πως σαν την καισαρικη τομη ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!!! ειμαι καλα πλεον ειχα ηδη συνελθει στην 6ημερα!!! Ας μην κατακρινουμε λοιπον τις γυναικες που μονες τους επιλεγουν καισαρικη........ειμαι υπερ και χαρηκα που τελικα ηρθαν ετσι τα πραγματα!!!!
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.30 δευτερόλεπτα