Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Σύνδρομο Αιφνίδιου Θανάτου Βρεφών - μήπως το παρακάνουμε;;;
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Σύνδρομο Αιφνίδιου Θανάτου Βρεφών - μήπως το παρακάνουμε;;;

Σύνδρομο Αιφνίδιου Θανάτου Βρεφών - μήπως το παρακάνουμε;;; 07/04/2011 12:38 #483

  • kaliroi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γεια σας, σκέφτηκα να αρχίσω αυτό το θέμα με αφορμή το ωραίο άρθρο του mamakid "Στο ίδιο κρεβάτι με το μωρό". Πραγματικά, τελευταία έχει γίνει πολύ υπερβολικό το ζήτημα και υπάρχει πολλή τρομοκρατία, ιδιαίτερα και στο θέμα του αιφνιδίου θανάτου βρεφών. Δε λέω, είναι πολύ καλό να ενημερωνόμαστε και να υπάρχει εξέλιξη στην επιστήμη κτλ κτλ, αλλά νομίζω ότι αν φτάνουμε στο σημείο να τρομάζουμε τις μανάδες για τα πιο απλά πράγματα, όπως να κοιμούνται μαζί με το μωρό, που όντως πριν χρόνια ήταν τελείως φυσιολογικό, δεν έχει και τόσο όφελος η ιστορία... Εσείς τι λέτε; Εγώ νομίζω ότι εκτός των άλλων, παλιότερα δεν υπήρχαν τόσες στατιστικές, ενώ τώρα που υπάρχουν, μας φαίνεται μεγάλος ο αριθμός των μωρών που πεθαίνουν από κάτι τέτοιο και το κάνουμε ζήτημα τεράστιο. Ενώ παλιά υπήρχε θνησιμότητα στα μωρά από χίλιους δυο άλλους λόγους που τώρα δεν υπάρχουν. Δεν ξέρω, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας, γιατί πραγματικά έχουν φορτώσει πολύ τις μητέρες με αυτή την ευθύνη και τελικά είναι σαν να ενοχοποιούν τη σωματική επαφή που θα έχει η μαμά με το μωρό τη νύχτα, δυσκολεύουν τον θηλασμό στη μανούλα που θηλάζει και ξυπνάει συνεχώς και της δημιουργούν και τύψεις...
Εγώ έχω διαβάσει ότι δεν ξέρουν στην ουσία πού οφείλεται το ΣΑΘΒ, απλά έχουν εντοπίσει παράγοντες κινδύνου και πολλές φορές νεκροψίες μωρών δεν δείχνουν απολύτως τίποτα. Οπότε, για ποιό λόγο να στερούμε από εκατομμύρια παιδιά και μητέρες κάτι τόσο λογικό και λειτουργικό, που βοηθάει το θηλασμό;;; Καλή η ενημέρωση, αλλά όχι στην υπερβολή επιτέλους! Και στο κάτω κάτω, ας αφήσουν τους γονείς να αποφασίσουν χωρίς τύψεις. Εδώ γίνονται πολύ πιο χοντρά λάθη, αυτό ήταν το σοβαρό;;; Δεν ξέρω, εγώ το θεωρώ πολύ άσχημο που γεμίζουν τόσες ενοχές τις μητέρες και τελικά πόσο να αντέξουμε σε τέτοια πίεση;;;

Να σημειώσω ότι το άρθρο μου άρεσε πολύ γιατί έλεγε λογικά πράγματα, όπως π.χ. να μην καπνίζει ο γονιός κτλ και τελικά έλεγε ότι η ευθύνη είναι αποκλειστικά του γονιού, που είναι και το φυσιολογικό!

Απ: Σύνδρομο Αιφνίδιου Θανάτου Βρεφών - μήπως το παρακάνουμε;;; 07/04/2011 18:18 #488

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Αχ Καλιρόη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Και το άρθρο του mamakid ήταν πραγματικά ότι πιο πλήρες έχω διαβάσει.
Νομίζω και εγώ πώς αν τηρούνται βασικές προϋποθέσεις (δεν λέμε να σκεπαστούμε με πάπλωμα) τότε πραγματικά δεν έχεις κάτι να φοβηθείς. Θέλω να πω, πώς αν είναι να συμβεί ....μακριά από όλες μας...τότε θα συμβεί, όπου και αν είναι το μωρό σου....
Επίσης δεν πιστεύω ότι μπορείς να πλακώσεις το μωρό σου....όσο κουρασμένη και αν είσαι...πιστεύω πολύ στη μανούλα φύση σε αυτά...υπάρχει και το μητρικό ένστικτο....
Εν ολίγοις και εγώ κοίμισα και τα 2 μου στο κρεβάτι μας για 6-7 μήνες! Υπέροχα...Και ο μπαμπάς δίπλα...Οι καλύτεροι ύπνοι!Και να ακούς το μωράκι σου να ανασαίνει τόσο γλυκά και ήρεμα....να τεντώνεται να σε πλησιάσει...!αχ μωρουλίνια...!

Απ: Σύνδρομο Αιφνίδιου Θανάτου Βρεφών - μήπως το παρακάνουμε;;; 07/04/2011 18:50 #489

Συμφωνώ κι εγώ κορίτσια! Το σωστό είναι να υπάρχει για όλα σφαιρική πληροφόρηση και τελικά να αναλαμβάνει ο γονιός την ευθύνη. Όχι να σε βγάζουν ότι δεν ξέρεις και τι είναι σωστό και πως μόνο οι "έρευνες" είναι νόμος!!! Εμείς βέβαια, στέλναμε στην αρχή το μπαμπά μας στον καναπέ για να πω την αλήθεια!!! Γιατί δεν έχει αίσθηση ποιός είναι δίπλα και το χέρι του αν πέσει πάνω σου τη νύχτα, είναι δεκα κιλά!!! ΄Εβαζά ένα μαξιλάρι στην άκρη χαμηλά στο κρεβάτι και ύπνο... όχι ότι θυμάμαι να κοιμόμουνα και πολύ, αυτό ήταν θηλασμός και ξενύχτι με διαλείμματα ύπνου!!! Χαχαχαχα!!! (γελάω τώρα, μετά από 4-5 χρόνια, πρόπερσι δε θα γέλαγα ακόμα!!!!

Απ: Σύνδρομο Αιφνίδιου Θανάτου Βρεφών - μήπως το παρακάνουμε;;; 08/04/2011 17:20 #498

  • flora
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Καλησπέρα σας! Εγώ είχα και τα 2 παιδιά στο κρεβάτι, από την πρώτη μέρα που ήρθαμε σπίτι. Εντάξει, δεν πήγαν και πολύ εύκολα στα κρεβάτια τους και έχουμε και επισκέψεις τις νύχτες, αλλά δε βρίσκω κάτι κακό σε αυτό! Παλιά έλεγαν να βάζεις το μωρό μπρούμυτα, μετά ανακάλυψαν ότι πρέπει ανάσκελα κτλ κτλ. Δε γίνεται κάθε φορά σε μια έρευνα που γίνεται να αρχίζουμε τους αφορισμούς!!! Τι πιο φυσιολογικό από το να έχει η μαμά στο κρεβάτι το νεογέννητο και να μπορεί και να το θηλάζει άνετα;;;; Πολύ καλό το άρθρο,συμφωνώ κι εγώ, αντικειμενικό.

Απ: Σύνδρομο Αιφνίδιου Θανάτου Βρεφών - μήπως το παρακάνουμε;;; 08/04/2011 20:43 #501

παιδιά κι εγώ το ίδιο κάνω και έκανα και χαιρόμαστε όλοι πολύ... ο μεγάλος έχει επιστρέψει στο κρεβάτι του, μας επισκέπτεται που και που το ξημέρωμα και όλα καλά... Σε σχέση με το θέμα δεν μπορεί να συνδέσει κανείς το οικογενειακό κρεβατι με τον αιφνίδιο θάνατο, γιατί ακριβώς δεν έχουν διευκρινιστεί τα αίτια...
από άποψη ψυχολογίας τονίζουν κάποιοι ότι βλάπτει, ωστόσο ως γνωστόν στην ψυχολογία υπάρχουν διάφορες σχολές, οπότε συμπέρασμα δεν βγάζεις...

Πάντως υπάρχει ολόκληρη βιβλιογραφία που μιλάει υπέρ του οικογενεικού κρεβατιού και μάλιστα πρόσφατα διάβασα ότι αντίθετα με όσα λένε, μπορεί να γλιτώσει ένα μωρό από αιφνίδιο θάνατο στο οικογενειακό κρεβάτι, καθώς ρυθμίζεται η αναπνοή του και η θερμοκρασία του καλύτερα και επειδή είναι πιθανότερα η μητέρα να καταλάβει έγκαιρα ότι κάτι δεν πάει καλά...
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.13 δευτερόλεπτα